Subiect: fara ulei
View Single Post
  #7  
Vechi 17.02.2010, 12:38:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kelly Vezi mesajul
Da Manuela, este ingaduit vin si untdelemn (in Postul Mare): sambata si duminica; mai sunt cateva zile in care este dezlegare, le gasesti insemnate in calendar. Un post linistit.
Foarte putini sunt cei care reusesc sa posteasca fara ulei, vreme de 40 de zile.
Daca s'ar sta in chilie sau in curte, iar nu 3-4 ore pe zi prin autobuze, iar alte 8-9 la munca, da, acestea ar putea fi tinute mai bine.

La oras, lucrurile stau putin altfel (chiar daca nu vreau sa accept asta). Cand omul munceste mult, alearga si mai mult, el nu poate manca numai uscat. Isi distruge trupul, iar atunci va da seama pentru ce a facut cu "templul Duhului Sfant". Nevointa in post, metanii si in orice altceva, difera de la caz la caz, fiecare avand ritmul lui, programul lui, rezistenta lui, talantii lui, puterile lui date de Dumnezeu. Unul care nu poate posti aspru, are darul blandetii, iar altul care posteste de se usuca pe picioare are manie... si tot asa. Domnul le stie pe ale fiecaruia, iar fiecare sa vada de ale lui.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Decat dezbinare in casa, mai bine post cu ulei. Fiecare cu cazul lui particular lui, nu e o regula generala.
Cine poate, sa nu manance ulei. Si "cine nu mananca sa nu judece pe cel care mananca", nu stie el care e situatia in familia celuilalt.
Frumos spus, Florin Ionut. Semnez si eu la acest cuvant.
Foarte multi postesc fara ulei in prima si ultima saptamana a Postului Mare. Mi se pare o nevointa mai la indemana pentru omul prins de toate ale lumii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 17.02.2010 at 12:41:33.
Reply With Quote