Subiect: cosmaruri
View Single Post
  #6  
Vechi 26.02.2009, 06:08:39
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Anna, anul trecut am inceput sa practic isihasmul - intr-un mod modest cum il pot practica acasa. Tineam mataniile in mana si incercam sa ma rog in continuu. Daca prindeam doua minute in care nu aveam nimic de facut le luam si ma rugam. La un moment dat am stat pe pat invelit (nu mai stiu ce asteptam) si ma rugam. La un moment dat m-a apucat o frica inexplicabila. Involuntar mi-am tras piciorul sub patura, ca un gest de protectie si am inceput sa tremur.

Duhovnicul meu m-a mustrat mai tarziu spunandu-mi ca practica isihasmului nu e tocmai potrivita pentru cineva care abia acum a luat imbratisat ortodoxia. Mi-a placut cum s-a exprimat. Spunea "Sa practici acum isihasmul e ca si cum ai sta cu o sulita batucita in fata a 10.000 de draci."

Cand ai ravna in tine diavolul te ispiteste foarte tare. Un crestin care si-a gasit calea e mai greu de ispitit. Un crestin care acum isi gaseste calea sau care e intr-o perioada in care se dedica mai mult, mai intens, rugaciunii e un pericol pentru diavol si va incerca sa il sperie.

Lasa deoparte visele si tot ce tine de imaginatie. Roaga-te. E singurul lucru care trebuie sa il faci. Diavolul nu iti face nimic daca te rogi pentru ca Dumnezeu nu ii permite. Orice iti vine in cap in timp ce te rogi sau orice visezi e un potential atac din partea diavolului. Ignora-l si vezi-ti de rugaciune. E tot ce conteaza.

Daca te ajuta cu ceva, gandeste-te la un diavol ca la un copil prost care atunci cand vede ca nu iti poate face nimic iti scoate limba si se stramba la tine.
Reply With Quote