View Single Post
  #103  
Vechi 04.05.2011, 18:05:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si protestantii au aceleasi pretentii.
Sa le dam oare dreptate?
Dumneata le dai?
In ceea ce priveste activitatea de apostolat, de misionariat, da. Cu rusine ma gandesc la protestantii care isi dau osteneala sa isi convinga prietenii atei de Adevarul lui Cristos, in vreme ce eu nu o fac. Si sunt convins ca multi dintre martirii protestanti ai vremurilor noastre, baptisti sau penticostali care isi dau viata in inchisorile din Coreea de Nord sau alte asemenea locuri, pentru ca au indraznit sa predice Evanghelia, vor fi in Imparatia lui Dumnezeu inaintea noastra, a ortodocsilor sau catolicilor care ne pierdem timpul porcaindu-ne intre noi pe internet.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Noi mai degraba avem pretentie, pe langa "ortodoxa" la "soborniceasca".
Stiu, in principiu e acelasi lucru, doar o diferenta de finetze :)
Daca vreti sa insistati pe termenul slav, be my guest :) Dar stiti cum se zice in Grecia si la Constantinopol.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce pt dvs. e foarte vizibil cu ochiu liber, pentru ortodocsi poate e pura fantezie :)



Faptul ca e centralizata in jurul unui om cu pretentii de "loctiitor" a lui Hristos ca si cand acesta ar lipsi cu desavarsire din lume nu cred ca este de natura sa-i ofere bisericii romano-catolice catolicitate.
Prin catolicitate inteleg vocatia de a fi biserica universala. In Romania, in China, in Peru, in Maine, in Norvegia, in Tanzania, oriunde s-a putut, din punct de vedere obiectiv, ajunge. Cu o limba liturgica comuna care sa asigure catolicitatea. Cu o conducere coerenta, centralizata, care sa asigure comuniunea.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca stiti f. bine ca si asa exista curente de gandire catolica care sunt in conflict cu Vaticanul si invaturile oficiale afirmand ca ei sunt adevaratii purtatori ai traditiei catolice.
Aceasta e o contradictie in termeni. Exista curente de gandire asa zis catolica care pot sa afirme orice tampenie, la fel cum si Pavel Corut se poate revendica ortodox si sa creada in bubuli.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ortodoxia este sobornoceasca acolo unde este, prin prisma:
1. invataturii de credinta
2. comuniunea Euharistica.

restul sunt detalii si lucruri mai mult sau mai putin lumesti.
Ia intrebati-i pe calugarii athoniti de la Esphigmenou daca mai sunt in comuniune euharistica cu Patriarhul Constantinopulului, si dupa aia intrebati-i cine mai e catolic: ei sau el.