View Single Post
  #279  
Vechi 12.09.2011, 20:33:11
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Ba nu, dupa ce a venit Hristos pe pamant si a dat o noua lege s-a schimbat treaba. Citeste Vechiul si Noul Testament sa te convingi si mai vorbim. ERA evreu, s-a botezat si ne-a poruncit si noua sa ne spalam de pacatul stramosesc. El a initiat cele 7 Sfinte Taine. Or exista asa ceva la evrei? Ei nu Il accepta pe Iisus! Din momentul in care L-au rastignit au decazut. Si au mai si spus:"sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri!!". De ce credeti ca a urmat Holocaustul? Daca ziceau "Doamne iarta-ma" Dumnezeu ii ierta.
NU conteaza ce fac azi evreii.

Isus a fost EVREU si toti apostolii au fost EVREI.
Poti sa citesti asta Vivi: Iisus - EVREU. Apostolii - EVREI.

Si inca una: tu, Vivi = EVREU. Nu ai alternativa, esti un evreu. In fiecare an bei, in mod real, sangele unui evreu - Iisus Hristos. Sangele lui intra in toate celulele tale si le afecteaza.
Trupul tau devine trupul unui evreu si sangele tau devine sangele unui evreu. Asa se face astazi esti un evreu.

Indiferent ca s-a schimbat Legea Veche cu Legea noua, indiferent ce au facut alti evrei ieri sau azi, ca a fost holocaust sau n -a fost, sau daca holocaustul a avut o motivatie spirituala sau politica. Legea, holocaustul sau botezul lui Iisus nu au nici o treaba in discutia noastra. Nu te mai abate de la subiect.

Eu iti transmit un singur mesaj: Tu esti un evreu. Si cand ii urasti pe evrei si scrii antisemitisme ordinare, pe tine te defaimi.

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Esti cumva evreu?
Asta e, ca eu nu sunt evreu. Dar nu sunt nici antisemit.
Pe cand tu esti un evreu. Un evreu antisemit.

Data trecuta ti-am zis ca e o contradictie de termeni. N-ai inteles.
Hai sa ti-o spun mai clar: e o stupizenie. Un nonsens. O alienatie

Last edited by un_nepocait; 12.09.2011 at 20:35:43.