View Single Post
  #9  
Vechi 29.01.2010, 14:25:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am citit ca diavolul nu cunoaste dialogul dintre credincios si duhovnic. Insa, diavolul nu sta si astfel, il ispiteste pe cel ce s-a marturisit ca sa marturiseasca povatuirile date de duhovnic, ca sa stie care este punctul slab al omului. Poate ca acesta este si sensul cuvintelor din rugaciune: "caci nu voi spune Taina Ta vrajmasului Tau". Asadar, sa luam aminte ca taina sa ramana taina.
Frate Costel, te rog spune-mi si mie ce carte ai citit ca vreau sa citesc si eu!

Din ce stiu eu din cartea Mantuirea Pacatosilor, carte editata de parintii athoniti de la Schitul Prodromul, stiu ca diavolul aude tot, mai putin gandurile... atunci cand le martuirsesti, satana crapa... Cum? el nu ti le pune in minte... dar se foloseste de ureche... iti sopteste parerea lui... apoi pleaca! Dar revine ca sa vada daca soapta lui a prins radacina in mintea omului! Cum vede? Prin faptele sale si prin felul cum se roaga! El vede fiecare cuvant care iese din gura omului la rugaciune si asa stie de ce e slab omul... il vede si ce ii place ce il atrage mai mult din lumea asta!
cat de marturisire, el vede si aude tot! Dar nu stie ce gandeste ce intentioneaza omul sa faca, de aceea el apeleaza la ceea ce i-a luat inainte de a gresi: rusinea! Nu vrea sa fie pârât... ca prin pâră satana nu mai are putere asuora omului numai daca acesta ii acorda vointa sa libera!

Diavolul e tare smecher... se uita la relatiile omului cu semenii... daca e bland... daca e manios... daca e suparacios... daca ii place mancarea... bautura... curvia... si el acolo il ataca! Daca nu are patimi, cauta sa vada spre ce este predispus... dar nu se lasa... e tare nesimtit satana asta si tare smecher! Te lasa.. te ia! te lasa ... te iar dar mai tare! Si mai aduce un drac doi trei pe langa el...

Vedem in pateric N exemple de parinti singuri in pesteri si atacati de mii de draci in toate felurile... arunca tot felul de „sageti”... patimi!! Si care se „prinde” de el, cu aceea il ataca mai departe!

Cat de „nu voi spune Taina Ta vrajmasului Tau” nu se leaga de Taina Spovedaniei, ci tine de (Matei 7,6): "să nu dați câinilor lucrurile sfinte și să nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porciloradica dupa primirea Sf.Taine nu ne mai intoarcem ca si cainii la borâtura sau ca porcii in mocirla, ci ne tinem curati si viata aleasa inaintea Sa.
Si mai are un inteles acela ca NU vom spune hulitorilor lui Hristos despre Sf.taina a Sa, atata timp cat ei nu vor sa primeasca, ca sa nu gresim spunandu-le si ei sa huleasca pe Hristos si Jertfa Sa! (ex: Pavel Corut).

Te rog iarta-ma daca te-am suparat sau daca nu am inteles bine!!! Doamne ajuta!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 29.01.2010 at 14:27:31.
Reply With Quote