View Single Post
  #330  
Vechi 10.05.2021, 13:22:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
...si ei in sminteala lor, au transformat Adevarul in minciuna si minciuna in adevar...
Asa este, omul pacatos si naiv minte, se minte, se insala exact acolo unde este mai important, invartosand, mintind crezandu-se mare, destept, intelept atunci cand necrezand si deznadajduind se razbuna pripit dupa ce se aliaza cu barfa si se uneste cu rautatea ca un tatuc-”milos” crezand ca aia e solutia, mantuirea, scaparea.

Se sminteste omul asa ca lumea si sminteste si pe altii sustinand ca albul e negru si negrul e alb, raul e bine si binele rau, dulecele amar si amarul dulce, mangaierea pofta vicleana desfranata si pofta vicleana desfranata mangaiere, minciuna adevar si adevarul minciuna, pacatul sfintenie si sfintenia pacat, credinta necredinta si necredinta credinta, nadejdea deznadejde si deznadejdea nadejde, iubirea neiubire si neiubirea iubire, ascultarea neascultare si neascultarea ascultare, intelepciunea prostie si prostia intelepciune, puterea neputinta si neputinta putere si asa mai departe pana ajunge sa afirme revoltat ca lumea defapt stie si are dreptate si ca Dumnezeu ne minte si ne amageste.

De ce se pripeste si se sminteste tot omul smintindu-se unii pe altii?
Pentru ca vrea sa nu se mai repete raul in timp ce nu stie sa raspunda la o intrebare foarte simpla si elementara: Cine mi-a facut si imi face mie rau si cine mi-a facut si imi face mie bine, iar si iar si iar si iar?

Dar sa ne reintoarcem la subiect. Cititi Teoria PacMan3D-nD care sustine ca pamantul nu e nici plat-farfurie-clatita-inconjurata de zid de ghiata si nici glob-bila-planeta-tarot (geocentrism sau heliocentrism)!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa