View Single Post
  #5  
Vechi 20.01.2009, 09:18:57
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Trebuie sa ne aducem aminte ca Dumnezeu ne vorbeste in mod deosebit prin Sfintii Sai.Ceea ce a spus Sfantul Nicolae Velimirovici mai sus este de fapt un mesaj de la Hristos rostit indirect prin intermediul sfantului Nicolae.Criza financiara=judecata Lui Dumnezeu pentru trezirea noastra din somnul cel dulce si pierzator al patimilor.Explicatia e simpla,oricine o poate intelge,Doamne ajuta!
Nu zic ca Domane Doamne nu ar putea sa ne pedepseasca aspru, insa in aceasta criza eu nu vad nici o directionalitate spre morala si etica. Invataturile care vor fi trase de lume sunt acelea sa se asigure din punct de vedere financiar si sa invete din greselile economice.

Tu ce vezi in criza asta? Ca (parafrazez), suntem pedepsiti pentru patimi? Nu e prea general spus? Care patimi, si ce vrea Doamne Doamne sa ne invete cu asta?

Cu asta vreau sa spun (poate nu intelegi cum ma exprim...) ca daca eu as avea, sa zicem, un caine, si sper sa nu-mi iei analogia de rau... daca acest caine ar facea ceva rau, l-as pedepsi doar in conjuctie cu fapta comisa. I-as arata ce a gresit si de ce nu are voie, sa se invete minte. Dumnezeu ce ne arata exact?

Asta vroiam eu sa spun. O fi spunand Sfantul Nicolae Velimirovici ce vrea, dar nu este clar pentru tot restul lumii. Sa clarifice, sa faca legaturi si sa traga concluzii directe. Chestii de-astea generale sunt spuse de fiecare data cand se intampla ceva rau, de fiecare data.
Reply With Quote