View Single Post
  #9  
Vechi 22.01.2009, 08:49:04
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Suntem realisti, domnule! Traim cu picioarele pe pamant si suntem ancorati in realitate. Nu va pierdeti ratiunea si nu mai aberati. Lasati mortii sa se odihneasca. [/COLOR]

[COLOR=green]In ce perioada a trait Sfantul Nicolae Velimirovici si ce legatura are cu criza mondiala?[/COLOR]
Suntem ancorati in pacate aia e realiatatea.Nu stiu despre ce morti vorbesti tu caci moarte nu exista.Poza aceea reprezinta moastele Sfantului Velimirovici(moaste inseamna trupuri care nu putrezesc,miros frumos si fac minuni).Ai vazut vreodata un cadavru,e urat mirositor si infricosator,dar moastele sfintilor nu sunt asa.Sa sti ca cel mai mare pacat este necredinta.De cand stai aici pe forum si nu ai priceput ca nu exista moarte si ca oamenii nu mor ci traiesc vesnic.Nu realizezi ca din dragostea si mila Lui Dumnezeu esti pe acest forum de atata amar de vreme si ca Hristos te asteapta sa te intorci la El prin credinta?Iata ce zice un vers din psalmul 48:

12. Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alaturatu-s-a dobitoacelor celor fara de minte și s-a asemanat lor.

Va veni vremea cand vom da socoteala pentru fiecare cuvant nesabuit pe care l-am rostit,deci pana atunci mai avem timp de indreptare.Esti in mare pericol pentru necredinta ta la fel cum sunt si eu pentru pacatele mele dar inca mai este timp sa ne indreptam,sa mergem la Biserica,sa ne spovedim,sa ne impartasim,sa postim,sa traim ca niste crestini ortodocsi adevarati.A fi roman inseamna a fi crestin-ortodox si nu doar cu numele dar traitor si marturistor al dreptei credinte ortodoxe.Pana cand sa traim in necredinta?Pana cand?Daca stramosii nostri nu ar fi fost credinciosi adevarati nu am mai fi existat ca popor roman,turcii si alti navalatori ne-ar fi cotropit demult.Am fi fost o natie de musulmani fara pamant daca nu ar fi fost Stefan cel Mare si altii ca el.Avem sfintii marturisitori ai inchisorilor comuniste ca Valeriu Gafencu,Ioan Ianolide,Corneliu Codreanu si multi altii.Oameni ca ei au tinut si tin in continuare neamul romanesc.Faptul ca te poti bucura de o ceasca de cafea este meritul lor,caci fara ei eram demult dusi.

Vrei sa sti cine sunt sfintii,hai sa vezi cine sunt sfintii,acesti morti de care vorbesti cu atata indiferenta:


Prin venirea lui Hristos în lume,Împarația lui Dumnezeu s-a apropiat de noi,pentru ca noi sa ne apropiem de Dumnezeu.Prin fața umana a Fiului veșnic al lui Dumnezeu devenit Om,Dumnezeu și-a întors pentru veșnicie fața catre oameni,pentru ca oamenii sa-și întoarca veșnic fața spre Dumnezeu.Știți ce este un sfant?Un sfant este un om din univers,ca și noi,care își face sufletul și trupul treapta pe care Dumnezeu sa coboare,sa ne ierte și sa ne ajute.Și ca sa-și faca trupul treapta,el trebuie să fie de o curație extraordinara.Cu adevarat importante la sfinți sunt minunile,dar cel mai important lucru este cum își traiesc viața lor.Însași viața lor,a fiecaruia,e o minune de la un capat la altul.Astfel de oameni sfinti sunt si martiri anticomunisti din inchisorile comuniste!

Dan Puric

Ai vazut ce a zis Dan Puric?Am dat acest citit scris de el ca sa iti fie mai usor de inteles.

Daca vrei sa sti cine este Sfantul Velimirovici aici poti viziona un film documentar despre viata sa:

http://ca.youtube.com/watch?v=hRf2Ze...x=0&playnext=1

Domnul sa te binecuvanteze si sa te lumineze!Sa sti ca de cate ori imi vei scrie de atatea ori am sa-ti raspund,Doamne ajuta!
Reply With Quote