View Single Post
  #1143  
Vechi 11.05.2017, 19:51:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai eu am intrebat ceva simplu, ce va pati un pagan care a facut totusi fapte bune. Nu am scris un ateu, un om care a facut fapte bune si care credea si ca exista un Creator, doar ca nu l-a intalnit pe Dumnezeul crestin. Tu imi spui ca parintele Cleopa nu spune ca o sa fie mantuit ci ca o sa fie judecat. Pai da, judecat dupa cu totul alte legi decat un crestin. Si daca totusi omul nu are nici o vina ? :)

P.S: Daca Sfantul Serafim de Sarov greseste si au existat oameni buni care nu au avut ocazia sa auda despre Hristos ? Poate chiar si din cauza lui sau a mea sau a ta ? Nu meritam noi mai degraba sa mergem in iad decat un pagan bun ?
Vad ca ai raspuns inainte sa dau citatele din parintele Cleopa. Sper ca ai inteles ca inainte sa mearga Iisus in Iad au mers acolo nu doar paganii, dar si cei ce faceau fapte bune si cei ce se inchinau la Dumnezeu. Nimeni nu se putea mantui, nici chiar dreptii. Si Sfantul Ioan Botezatorul ajunsese acolo, din cate ne dam seama (pentur ca talharul a fost primul in Rai). Aceia nu erau buni? Daca intelegi ce spune de fapt crestinismul, daca se putea mantui cineva prin fapte nu mai era nevoie sa vina Iisus. Si daca intelegi si ce este pelagianismul.
In Vechiul Testament erau pagani care faceau cele ale Legii, fara sa fie dintre iudei. Prin lege se intelegeau cele zece porunci, inclusiv cele despre inchinarea la Dumnezeu. Astfel, avem ca exemplu pe Melchisedec. Nici Iov nu era impreuna cu iudeii. Il gasim si pe Valaam, cel cu magarita. Si, probabil, mai erau multi.
Iisus, coborandu-Se la Iad dupa Rastignire, i-a luat de acolo pe toti dreptii. Apoi ne-a trimis harul, ca sa ne putem mantui, ca scrie in Santa Scriptura ca mantuirea a venit prin har, nu prin faptele legii. Si ca nimeni nu s-a putut mantui prin faptele legii.
Reply With Quote