View Single Post
  #239  
Vechi 11.02.2021, 19:13:22
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
@Petru7

Vrea sa te eticheteze ca pe mine.
Cu asta se ocupa lumea si mai marii ei, ce nu e al ei si nu poate ea stapani incearca sa distruga, sa compromita, etichetand ca sa fie socotit ca rau. Asa m-au etichetat pesubiectul asta la fiecare postare dandu-se victime impreuna cu BOR si cu toata ortodoxia in ciuda faptului ca ei ca niste stapani de sclavi osandesc si hulesc la fiecare postare si la fiecare propozitie. Asa stiu sa dialogheze cei trei magi de la apus, AlinB, Igor si gpalama, "veterani", "teologi" si foarte "ortodocsi". Spiritul de turma se ia dupa ei. In lipsa argumentelor baietii cu ochi "albastrii" ataca la persoana si eticheteaza ca omul, cititorul sa se ia dupa etichete si oamenii sa-si aminteasca de tine prin intermediul lor asa ca niste porecle. Culmea e ca dupa astfel de comportamente tot ei au cerut in cor bannarea mea si iata acum unul din ei sustine ca tot eu ma dau victima. E greu sa dialoghezi cu niste lupi imbracati in haina de teologi care la fiecare postare te face sectant, eretic, satana, troll, prost, confuz, aburitor, incurcat, rau, hulitor, prigonitor al ortodoxiei, ca am alte dogme, ca put, ca nu ascult, ca-s nebun, ca decredibilizez, ca distrug, ca batjocuresc, ca arunc cu laturi... etc.

Dumnezeu vede faptele si dincolo de etichetele puse de lume iar ortodocsii adevarati nu se iau dupa etichete ci dupa inima omului si dupa faptele lui. O inima de lup ascunsa sub o haina de mare credincios e vadita de rautatea din ea.

Sa tot repeti ca o moara stricata niste rautati si niste rezvratiri ca ale lui Datan, Core si Abiron la adresa unor nevinovati ca cei din sCNI si la adresa celor 7Tr.Ap vrand cu tot dinadinsul ca oamenii sa se uite la etichete e ceva foarte urat si rau.

Voi cei ca @gpalama, Lasati oamenii sa auda glasul Trambitelor Ortodoxe!

Prin fiecare inger-om-Trambita a suflat Hristos sprijinind si intarind ortodoxia in lupta ei cea buna cu lumea, cu satana si cu antihristul! Acum lupta e si mai grea iar unii straini ar vrea sa ne luam dupa etichete papusind niste orbi ca sa creze frica si teroare pentru a nu beneficia de ajutorul divin.

Credeti in cele 7Tr.Ap Ortodoxe si cititi CLD ca sa puteti lupta cu lumea condusa de ingerii cazuti si plina de pacate! Vremurile sunt foarte grele!

Totusi ar trebui sa ne intoarcem la subiect. Asa ca inchid paranteza.
Asa este, etichetează la nesfârșit de parcă aș fi vita lui s-o înfiereze. ”Ortodocși” din ăștia pierduți ca @gpalama se cred stăpâni de sclavi vrând să-și marcheze teritoriul.
Citat:
În prealabil postat de gpalama
Ia zi Petre Crezul:
Cred intru una sfanta soborniceasca..
Auzi la el ce tâmpit, mă pune să rostesc Crezul începand cu Biserica pentru ca să poata unii ca el călca peste ”cred într-unul Dumnezeu...”, peste Tatăl, peste Fiul, peste Maica Fecioara și peste Duhul. Ăștia și în simbolul de credință își gasesc îndreptățire pentru necredința și răzvrătirea lor. (Între timp a modificat ce a postat.)

Iată pe marele ”teolog”, foarte ”ortodox” și iscusit ”duhovnic” ce practică are el la activ, mă mir că recunoaște:
Citat:
Pana nu ocarasti un sectar sa taca diavolul din el nu rezolvi nimic cu el nu aude... Mare pacat ca nu ai o boaba de duhovnicie.
Asta da ”ascultare” de Hristos, ferească Dumnezeu, care a poruncit să mustrii cu duhul blandeții pe credincios dovedind iubire de aproape și de vrăjmași. Marele ”duhovnic”, ”ortodox” luptător cu sectele si cu satana, a găsit el calea cea bună: ocărăști (hulești, înjuri, insulți, etichetezi) omul până tace diavolul din el.

În cazul ăsta n-are rost să mai stăm de vorbă cu el căci ”teologul” e clar răspopit și în numele răutății, cât e de zăpăcit, scoate pe Dumnezeu din oameni ocărându-L și cerandu-i Lui să tacă, batându-și joc de Cuvântul Lui.

Nu ai cum sa alungi pe diavol in timp ce ocărăști omul. Nu te ajuta Dumnezeu. Orice duhovnic ortodox face exact invers. Ceartă diavolul necredinței și mustră credinciosul cu duhul blândeții, nici vorbă de ocară.

@gpalama, dacă tu așa ai învățat în ortodoxie să faci ca duhovnic atunci să știi că vine Domnul să te taie în două!

”Iar de va zice sluga aceea în inima sa: Stăpânul meu zăbovește să vină, și va începe să bată pe slugi și pe slujnice, și să mănânce, și să bea și să se îmbete,
46. Veni-va stăpânul slugii aceleia în ziua în care ea nu se așteaptă și în ceasul în care ea nu știe și o va tăia în două, iar partea ei va pune-o cu cei necredincioși.
47. Iar sluga aceea care a știut voia stăpânului și nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult.”


Dacă așa a învățat el să ducă lupta cea bună atunci parcă pot să-mi explic de ce face el circul ăsta pe forum având impresia că face bine.

@gpalama, iată că te-ai dovedit singur rupt de ortodoxie și contra ei căci tu o practici pe dos!
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 11.02.2021 at 19:45:00.