View Single Post
  #1970  
Vechi 04.01.2023, 22:38:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ortodocsii isi aroga un rol esential in absolut toate aspectele vietii umane. Oameni au existat si inainte de ortodoxie si vor exista si dupa ce ortodoxia se va fi facut pulbere.
În Biblie scrie că se vor scurta zilele pt a nu-și pierde sufletele cei aleși:

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=24
[Matei 55:21-22]
21. Căci va fi atunci strâmtorare mare, cum n-a fost de la începutul lumii până acum și nici nu va mai fi.
22.Și de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși se vor scurta acele zile.

Când ortodocșii vor fi prigoniți, masiv și global, se va apropia sfârșitul, nu vor fi prigoniți neoprotestanții americani sau catolicii care sunt parte din establishmentul global.

Credem că ortodoxia e Biserica cea Adevarată fiindcă Hristos se adresează în Revelație/Apocalipsă doar cetăților care revin ortodocșilor:

Efes Smirna Pergam Tiatira Sardes Filadelfia Laodiceea

De ce nu scrie în Apocalipsă - spune-i Îngerului/Episcopului Romei ? De ce e ignorată Roma din planul Apocalipsei dacă e așa importantă încât să stea acolo locțiitorul/vicarul Fiului Lui Dumnezeu ?
De ce Roma e în minoritate și majoritatea acțiunii biblice se petrece în zona culturală grecească și-n Ierusalim ?

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Observ ca ii urati pe catolici, nu gluma! E insa problema dumneavoastra.
Nu-i urăsc pe catolici, mă feresc de doctrina catolică fiind pierzătoare pt suflet din perspectiva ortodoxă și anume:
Crezul cu Filioque, adică Subordinationismul
Cezaro-Papismul + infailibilitatea papală,

Teoria stărilor harului adică papa are har deplin, cardinalii ceva mai puțin 50-75%, preoții și mai puțin 25-50%, iar oamenii de rând un fel de deplorabili care trebuie să se implore după cele trei stări.

Imaculata concepție - Ineffabilis Deus stabilită ca obligatorie în 1854 de către Papa Pius al IX-lea, adică Maica Domnului a fost zămislită ca Iisus fără de relație trupească, o blasfemie care-L pune pe Hristos într-o lumină proastă, adică profețiile vorbesc doar despre El și atât, doi Papi au ales să extindă interpretarea și la Maica Domnului știrbind din autoritatea lui Hristos care e din veșnicie și e născut nu făcut.

Teoria Meritelor Prisositoare și indulgențele - Papa colectează harul din lucrarea sfinților cărora oricum le ajunge că sunt îndestulați în veșnicie, și-l împarte prin indulgențe contra-cost care iartă păcatele, păcătoșilor dispuși să-și lărgească pungile pt a dona.

După Sfântul Iustin Popovici și împărțirea între Sfinte Taine și Ierurgii e de concepție catolică, în ortodoxie cam toate slujbele sunt sfinte Taine, nu sunt ierurgii, slujbe de o importanță mai mică.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Probabil ca nici catolicii nu sunt mai buni, iar acestia va urasc si ei pe dumneavoastra cu aceeasi sinceritate si cu acelasi spirit duhovnicesc.
Nu cred că ne/mă urăsc catolicii, nu am simțit asta, mai degrabă ne văd ca pe niște semi-păgâni care trebuie aduși cu arcanul, cu biciul în subordinea Papei, ca pe niște cai nărăvași pe care-i aduci forțat să se închine supremației celui care s-a făcut pe sine locțiitorul Fiului lui Dumnezeu.

Așa se explică și vizita papei în România, parcă ar fi venit într-un turneu apostolic la niște păgâni din America de Sud înainte de conquistadori, în fapt Biserica ortodoxă universală e mai veche decât încreștinarea cu forța a băștinașilor sud-americani de către spanioli.
Deci creștinismul ortodox, e mai vechi decât tradiția catolică a Argentinei domnului Bergoglio.
Papa nu vine la niște egali, ci la niște subordonați sau inferiori ai săi când se raportează la ortodocși.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Oricum, ca ateu, aceasta cearta dintre sectele crestine mi se pare la fel de puerila si ma duce cu gandul la conflictul dintre liliputani din cartea lui Jonathan Swift in care acestia se certau la care capat sa sparga ouale, la cel rotund, sau la cel ascutit.
De unde știu că nu o să te întorci la ortodoxie, unde simți chemarea, e clar că fiind pe un site ortodox, aveți cel puțin o fascinație pt a cunoaște ortodoxia.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.01.2023 at 14:50:17.
Reply With Quote