View Single Post
  #9  
Vechi 30.11.2006, 15:09:33
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Saurian
Ai unele erezii:D

1. Tatal este egal cu Fiul
3. Tatal L-a nascut pe Fiul inainte de inceputul timpului. Citeste Sf. Ioan Damaschin. Tatal nu are inceput si sfarsit. Fiul si Duhul Sfant au un inceput dar nu se poate vorbi de o vreme cand era doar Tatal. Fiul si Duhul Sfant se nasc din Tatal dupa cum lumina si caldura se nasc din flacara. Desi au un inceput totusi nu se poate spune de o milisecunda in care sa fie doar flacara fara lumina si caldura. Taina dumnezeiasca ce nu poate fi inteleasa.

4 Fiul nu este o creatie a Tatalui ci deofiinta cu Tatal.
5. Sf. Duh este a treia persoana din Sf. Treime. Nu e o forta ci o persoana deofiinta cu Tatal si cu Fiul

Nu stiu cde carti ortodoxe ai citit dar din ce ai spus nu ai o gandire ortodoxa. Daca esti ortodox esti doar cu numele. Dar dogma ta este o erezie. Citeste Dogmatica Sf. Ioan Damaschin.

Si ceea ce ar parea din Sf. Scriptura ca Tatal ar fi mai mare se refera la functiile, la misiunea persoanelor sau asa ceva. Nu exista ierarhie in Sf. Treime. Aceasta a fost o erezie a lui Arie si ca urmare a fost lepadat din dreapta credinta.
Daca Tatal este egal cu Fiul, inseamna ca noi ne inchinam la 2 Dumnezei, nu la unul. Iar acest lucru contravine fundamental ideii de monoteism cat si Sfantei Scripturi.

Relatie Tata -> Fiu prin orice definitie vrei nu poate sa fie una egala. De exemplu, in gradina Ghetsimani, Fiul il roaga pe Tatal sa "inlature paharul acesta .." ... "dar faca-se voia ta si nu voia mea". Dialogul acesta Tata - Fiu este unul stralucit pentru a intelege relatia de subordonare(ierarhie) a Fiului in fata Tatalui. Practic, Fiul este o fiinta cu liber arbitru diferit fata de cel al Tatalui si in mod constient alege sa faca voia Dumnezeului si nu cea personala.

Si da, am citit dogmatica Sfantului Ioan Damaschin si pot afirma ca stilul sau nu este unul neaparat sustinut cu dovezi solide in aceasta privinta ba chiar vadit lacunar.
Cat despre Arie, da, conceptia mea se aproprie de a lui dar ramane totusi diferita.
Reply With Quote