View Single Post
  #48  
Vechi 05.02.2018, 13:50:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Eu stiu despre postul negru mai mult!Dar zic celor care il practica:In afara de duhovnicul vostru nimeni sa nu stie cand tineti post negru!
Dacă e doar în scop duhovnicesc așa se spune ca nu trebuie sa știe nimeni ci doar duhovnicul și sa ai binecuvântarea lui.
Dacă e și din alte motive ( sănătate, slăbit ) e de ajutor și "supportul" celorlalți, în special al celor care au trecut și ei prin așa ceva - adică sa fie "pe bune" , nu așa zisa "psihologie inversa". Funcționează și ea dar nu știu cât e de benefica
Au dat la tv o emisiune din alta tara despre un program de slăbit în care au fost încadrați participantii în 3 grupe în funcție de problemele metabloide pe care le aveau, iar unul din grupuri nu avea o problema metabolica propriuzisa ci una emoțională și pt a slabi aceia aveau nevoie pe lângă regim și mișcare și de "support".
Cam aici s-ar limita importanta "supportului".în rest e mai bine sa nu ții cont de ce spun cei din jurul tău. Eu de exemplu dacă m-as hotărî sa nu mai mananc, și sa slăbesc câte 1 kg pe zi pana la sfârșitul zilelor, partea cea mai importanta din familia mea ar fi superincantata în timp ce restul lumii ar zice ca am înnebunit. ..eu una nu cred ca as reuși fără " support" pe bune, la mine psihologia inversa mi se pare cea mai nesuferita metoda de încurajare după mine ar trebui interzisa prin lege; drept pentru care as opta pentru varianta de a nu spune la nimeni decât acelora care chiar m-ar putea susține pe bune dar cu condiția sa nu mă condamne dacă nu reușesc.

Last edited by fallen; 05.02.2018 at 14:05:20.
Reply With Quote