Subiect: Doua intrebari
View Single Post
  #3  
Vechi 07.06.2010, 23:29:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
La întrebarea 1 - Răspuns ăcatul nu este al celui ce mănâncă în necunoaștere , ci al celui ce te servește , mințind cu premeditare ( un păcat mare și rușinos ) . Nu prelungești postul , dar la Sf. Spovedanie mărturisești "pățania" și cu siguranță ți se va ierta . Întrebarea 2 - Răspuns: fugi ca dracul de tămâie de așa zisele produse de post. Să te încrezi în cele clasice și verificate. În rest, Post binecuvântat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote