View Single Post
  #289  
Vechi 08.09.2016, 20:36:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca te referi la ce am scris despre Colectiv, atunci da, Biserica era Patriarhul pentru ca oamenii care il atacau pe Patriarh urau de fapt Biserica, nu neaparat pe Patriarhul ei. Profitau doar de imaginea proasta a Patriarhului pentru a lovi in Biserica.
E posibil si asa. Dar in ce sens crezi ca urau Biserica? Si, mai ales, toti cei care au aratat o indignare sau alta atunci, chiar aveau ceva impotriva Bisericii si a Patriarhului?

Uite, eu am niste amici vechi, amatori de rock (chiar si cantareti sau organizatori de spectacole), printre care se numara si unii care au scapat cu viata atunci in Colectiv.
Ei bine, am discutat de cateva ori cu ei si pot sa iti spun ca ei nu urasc Biserica si nici pe Patriarh. Mai mult chiar, desi unii sunt atei mai sunt si altii care sunt credinciosi - ma rog, oameni care se intampla sa mai mearga si la slujbe. Nu dau ei in foc de iubire pentru cele considerate sfinte, nu stau lipiti de usa bisericii dar cred si ei, ca si noi, in Dumnezeul crestinilor, chiar daca uneori asculta rock.

Acestia nu au nimic impotriva Bisericii, ci au ce au cu nesimtitii care se poarta de parca ar fi confiscat ei Biserica lui Hristos. Pe acesti impostori lacomi si cinici ii resping si ii dispretuiesc unii rock-eri, nu pe Hristos ori pe Biserica Lui.
Tinerii care asculta rock, ma crezi sau nu, au uneori sentimente mult mai curate fata de om si fata de Dumnezeu decat multi care se dau slujitori ai Domnului. Nu de putine ori acesti rockeri arata multe insusiri alese, virtuoase, la care unii credinciosi ar cam trebui sa ia aminte. Cerceteaza si vezi ca asa e!
Reply With Quote