View Single Post
  #10  
Vechi 27.08.2020, 09:39:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Buna seara tuturor! Sunt nou pe acest forum si am si eu o mica-mare problema: urmeaza in curand sa ma casatoresc si intrucat eu sunt de credinta ortodoxa si viitoarea sotie de religie penticostala am ales sa facem cununia religioasa si in biserica ortodoxa si in cultul penticostal. Acuma intrebarea mea in primul rand este daca acest lucru este posibil si cum ar fi posibil; eu doresc sa imi pastrez credinta ortodoxa si ea pe cea penticostala. Daca cineva are o idee as fi recunoscator. Va multumesc.
Salut,

Ai deschis un subiect extrem de sensibil pentru toti cei de pe forum...
Si asta pentru ca este cu mult mai mult decat o simpla polemica ce propui tu, este ca si cum ai casatori apa cu focul.

Ca sa faci asa ceva trebuie sa te rogi toata viata pentru sotia ta, sa o aduca Dumnezeu pe calea cea buna.

Asta este singura modalitate prin care ce propui tu este posibil.


Trebuie sa te rogi in fiecare zi ca Dumnezeu sa o aduca pe calea cea dreapta.
Aici este o problema foarte complicata duhovniceasca, pentru ca odata iesita din ortodoxa si intrata la penticostali are multa ispita de la duhurile rele.

Trebuie sa incepi sa te rogi pentru ea sa fie adusa pe calea cea buna.

Si mai ales, tu trebuie sa fii un practicant foarte bun al ortodoxiei si trebuie sa te intaresti in credinta.


Dar vezi ca risti tu sa cazi din credinta, pentru ca protestantismul aduce o mare tulburare omului!!! Aici este pericolul cel mai mare, sa te pierzi pe tine definitiv... Odata ce ai inhalat de la protestanti ce au ei acolo, nu iti mai revii...
Reply With Quote