View Single Post
  #2  
Vechi 12.08.2021, 08:09:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Am ajuns sa fiu supărat pe Dumnezeu și pe soarta căci El e singurul vinovat pentru ceea ce mi se întâmplă și mi s-au întâmplat în viața.Dumnezeu nu a făcut o viață dreapta și nici buna,uite o maxima care mie îmi place și sunt de acord :Viața e doar un joc de prestigiu al unui Vrăjitor Neîndemânatic..și da,Dumnezeu e neîndemânatic și chiar foarte tare ținând cont de cum arata lumea în care trăim și viața în general.Nu a fost în stare să facă ceva bun și El dar se amăgește in Biblie că cică a fost bun..Viața e imperfecta și mult prea vulnerabilă.asta defapt e adevărul absolut,prea imperfecta și prea vulnerabilă Sper sa vina Apocalipsa aia cat mai curând..eu unul mai bine nu mă nășteam ..pentru ce?
Ca sa fii fericit!

9. Cei ce vor să se îmbogățească, dimpotrivă, cad în ispită și în cursă și în multe pofte nebunești și vătămătoare, ca unele care cufundă pe oameni în ruină și în pierzare.
10. Că iubirea de argint este rădăcina tuturor relelor și cei ce au poftit-o cu înfocare au rătăcit de la credință, și s-au străpuns cu multe dureri.
11. Dar tu, o, omule al lui Dumnezeu, fugi de acestea și urmează dreptatea, evlavia, credința, dragostea, răbdarea, blândețea.(1Tim6,9-11)


Dumnezeu ti-a dat tot ce-ti trebuie ca sa fii fericit; oare nu intelegi?
Tu vrei sa fii mai mare si mai tare intre oameni sau precum faimosii din reviste, filme si TV?

19. Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
20. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură.(Mt6,19-20)


Tu te uiti la bunuri lumesti, in loc sa descoperi in tine virtutile pe care nu le bagi in seama, dar pe care le ai cu prisosinta.
Cauta-le si foloseste-te de ele ca sunt vesnice si nu le fura nimeni de la tine, nici nu le mananca moliile; le ai deja, Domnul ti le-a dat.

21. Sau nu are olarul putere peste lutul lui, ca din aceeași frământătură să facă un vas de cinste, iar altul de necinste?(Rom9,21)

Tu cauti nimicuri lumesti dar pe tine te-a facut Domnul vas de cinste si nu trebuie decat sa te rogi ca sa poti folosi darurile primite si sfintite la botez spre a deveni cu adevarat fericit.

Nu e nevoie de nimic, decat sa vrei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)