View Single Post
  #8  
Vechi 28.10.2009, 15:08:41
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu cunosc o singura preoteasa. In rest nu am vazut sotiile de preoti la biserica, sau erau...pierdute in multime (la figurat), de nerecunoscut. Si m-as fi asteptat sa le vad in biserica, cu copii, active social. Poate ca sunt mai retrase in general?
Si eu consider ca preoteasa are un rol important si ca poate influenta mult preotul, slujirea sa si parohia.

@GeorgeS - pe de o parte felicitari, pe de alta parte povestirea ta ma suparat si uimit. N-am inteles insistenta sotiei tale de a te face preot. Adica tu ca inginer de mecanica agricola erai mai prejos (decat ea)? Sa fii gandit asa? Sau nu puteati fi buni credinciosi si fara a fi tu preot?
De ce adica sa-ti ceara sa-ti schimbi profesia?
Nu mi-a cerut sa mi-o schimb, dovada ca am mai activat ca inginer vreo trei ani de la absolvire(in timp ce eram si student la Teologie) dar sotia a fost aceea care m-a sprijinit sa termin cu bine si Teologia si a vazut in mine vocatia de preot pe care poate ca eu nu indrazneam sa mi-o manifest. Putea foarte bine sa zica:Gata ai o meserie , ce atata cheltuiala cu Teologia?
Pe de-alata parte noi intotdeauna am fost impreuna ,chiar si in ziua de azi vine mereu cu mine la biserica (bineinteles cand ii permit si obligatiile profesionale), baietii ma ajuta la altar, iar credinciosii din parohie sunt f. bucurosi cand ne vad pe toti la slujba.
Uitai sa spui ca doamna si canta frumos ,de aceea il ajuta si pe dascal la strana.
Reply With Quote