View Single Post
  #5  
Vechi 12.03.2012, 12:03:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Poate am inteles eu gresit, din cuprinsul articolului, dar daca ar fi sa ma refer strict la cruciulita, parea mea s-ar putea sa tulbure pe alocuri. Cruciulita-bijuterie, purtata ca si decor, peste imbracaminte, cu siguranta nu ne fereste de rele si NU ne aduce mantuirea. (Ca sa nu mai spun de cruciulitele purtate in loc de cercei, etc). Imi amintesc cum parintelui Cleopa i s-a cerut odata sa-si arate crucea de la gat si i-a trebuit ceva timp sa faca asta. Cred ca este mult mai de folos o cruciulita din lemn legata la gat de o ata, pentru un mirean, decat o cruciulita sofisticata afisata... ostentativ, peste guler, dar avand in vedere ca am adoptat cam prea la gramada "Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place", fie fiecaruia, dupa inima lui.
Oricum, de aici si pana la a fi acesta un motiv de pierdere a locului de munca mi se pare cale lunga. Ce sa mai spunem de cei tatuati la vedere? Si fata de acestia ar trebui luate astfel de masuri, nu?
Raman totusi la concluzia ca e vorba de o neintelgere si ca nimanui nu i se poate interzice sa poarte o cruciulita la gat, ci doar sa nu para ca-i sfideaza pe ceilalti de alte confesiuni (in Marea Britanie cred ca este nucleul cu cele mai multe religii pe Km/p).
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote