View Single Post
  #6  
Vechi 26.10.2012, 00:47:22
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit „Dacă nu te-aș fi văzut cu ochii mei și nu te-aș fi consultat, nu te-aș fi crezut“

„O altă faptă minunată, își amintește pr. Iustin Bulimar, este cea întâmplată unei doctorițe de la Spitalul de Oncologie din Fundeni, care era fiică duhovnicească a unui părinte de la Catedrală, acum superiorul Așezămintelor Românești de la Ierusalim, părintele Ieronim Crețu. Femeia a venit spunând că nu se simte bine și că, în urma unui examen făcut de colegii ei de la același spital, era suspectă de cancer ovarian. Bineînțeles că în urma consultării, fiind depistată pozitiv, primul drum pe care l-a făcut după rezultatul biopsiei, înainte de actul chirurgical, a fost la moaștele Sfântului Dimitrie.

Acest caz s-a petrecut sub ochii mei, știam deci despre ce este vorba, și cu emoție așteptam toți rezultatul - să vedem dacă e cancer sau nu. Primul drum pe care l-a făcut a fost acela de la Spitalul Fundeni la Catedrala patriarhală. Disperată, într-un fel, dar având în suflet o credință nemărginită, s-a rugat, a venit zile la rând, a urmat un program de cobaltoterapie, în urma căruia a mers la aceeași comisie care a investigat-o prima dată și un mare medic, profesorul Pavel, care era pe vremea aceea șeful Clinicii de Oncologie de la Fundeni i-a spus: «Dacă nu te-aș fi văzut înainte de tratament și nu te-aș fi consultat eu cu ochii mei, și ai fi venit acum să-mi spui că ai fost bolnavă, ți-aș fi spus că ești nebună». Deci, Sfântul Dimitrie, la fel, a făcut minune și a vindecat-o, iar dânsa și astăzi e o mărturie vie, lucrează în continuare și vindecă, la rândul ei, persoane bolnave de cancer.

Și cred că sunt și alte multe minuni pe care Sfântul Dimitrie le-a săvârșit celor ce s-au rugat cu credință la racla lui de-a lungul timpului. Eu v-am spus doar două pentru că la acestea am fost martor ocular.“ Sursa ZiarulLumina
Reply With Quote