View Single Post
  #8  
Vechi 26.10.2012, 00:51:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit „Roagă-te lui Dumnezeu și Sfântului Dimitrie și n-o să rămâi fără răspuns!“

Despre minunile Sfântului Dimitrie am aflat și de la părintele Antim David, mare eclesiarh la Catedrala patriarhală.

„Multe dintre minunile Sfântului Dimitrie, care se săvârșesc permanent la racla sfintelor sale moaște, sunt cunoscute numai de cei asupra cărora s-au produs și de Hristos Domnul. Foarte puține sunt cuprinse în Viețile Sfinților. Eu însumi am fost martor la câteva minuni pe care Sfântul Dimitrie le-a săvârșit aici, în Catedrala patriarhală.

Aș dori să scot în evidență una care pe mine m-a marcat foarte mult.

Aveam aici, la Catedrala patriarhală, o creștină, una dintre cele mai fidele, care venea zilnic și se închina la sfintele moaște. Avea o mare suferință, vorbea foarte rău, stâlcit. Venea și se spovedea de multe ori la mine. Ar fi trebuit să golesc biserica de lume, căci vorbea foarte tare. De aceea, preferam să o spovedesc într-un loc separat, fără a înțelege mare lucru din spovedania sinceră pe care această persoană o făcea înaintea lui Dumnezeu. Aveam totdeauna grijă să îi spun: «Roagă-te lui Dumnezeu și Sfântului Dimitrie și n-o să rămâi fără răspuns!». Acestea erau cuvintele pe care i le strecuram în suflet totdeauna.“

„Părinte, eu vorbesc!“

„Într-o zi de vară, în urmă cu câțiva ani, era puțină lume în catedrală și o văd pe Stela (așa o cheamă) cum se așează la moaștele Sfântului Dimitrie. A stat, cred, un ceas rugându-se Sfântului. Și s-a ridicat, venind cu bucurie mare în suflet. Atâta mi-a spus: «Părinte, eu vorbesc!». Și din acea zi sora Stela vorbește, o auzim cu toții cum se exprimă clar, datorită Sfântului Dimitrie, după ce, mai înainte, nu putea să lege două vorbe“.

Stela are în jur de 50 de ani. Este căsătorită și are două fete. „Avea o viață mai dificilă cu soțul ei. Era o ființă foarte chinuită. După aceea aveam să aflu, din ceea ce mi-a relatat această creștină, că, de fapt, neputința aceasta îi venise din multele bătăi pe care le primise de la soțul ei“, a mai adăugat eclesiarhul Catedralei.Sursa ZiarulLumina
Reply With Quote