Subiect: Sanatate
View Single Post
  #3  
Vechi 02.11.2012, 09:10:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceleași principii se regăsesc și în cartea „Hrana vie” a lui Ernst Gunter (cunoscută de mulți, cred). De fapt, acolo sunt mai radicale, pentru că se renunță la prepararea termică.
Ideea este de a mânca alimente care nu produc aciditate în sânge și de a nu distruge enzimele, încălzindu-le la cel mult 40 de grade C.
M-am hrănit cca 7 luni în modul ăsta, și chiar dacă nu am continuat, mi-am format câteva principii simple ale alimentației:
- ce se poate mânca crud e mai bine așa decât gătit;
- cu cât alimentele sunt mai procesate, cu atât sunt mai nocive; de evitat pe cât posibil alimentele preparate industrial.
- alimentul să fie în același timp și medicament; cred că nu există fruct, legumă, sămânță sau condiment care să nu acționeze benefic asupra organismului.

Aș mai adăuga că a mânca mai curat este totodată și un post, pentru că impune un efort de abținere de la ceea ce ne place făcându-ne rău, pe de altă parte plăcerea de a mânca devine mai „subțire”: e o plăcere și să mănânci un măr, dar altfel decât aceea de a mânca o tochitură. Prima e mai aproape de bucurie.
Reply With Quote