View Single Post
  #25  
Vechi 02.03.2007, 19:56:41
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Salurtare. Ma numesc Stefan si am fost si eu partas la un incident neplacut in biserica. Eram la tara acum 2 ani, intr-o Duminica la slujba impreuna cu mamaie. Cam pe la jumatatea slujbei a intrat un tanar cam de 30 si ceva de ani cu tigara aprinsa tragand cu multa sete din ea, indreptandu-se foarte hotarat spre altarul unde citea preotul dintr-o carte argintie. Ajuns in fata parintelui, l-a intrebat cu dusmanie daca are vin sa-i dea de baut, dupa care a repetat intrebarea dar pe un ton mult mai nemernic si dand din maini ca un dictator. Tatal baiatului era si el de fata, venise inaintea fiului. Asa, si dupa cum spuneam baiatul era foarte insistent, dupa care a observat ca pe o masuta joasa era o sticla umpluta pe jumatate cu vin, a luat-o fara nici un fel de retinere si a inceput sa o dea pe gat pana ce ramasese forte putin din cat era. Vreau sa va spun ca toata lumea din biserica, inclusiv dascalul si cu parintele au ramas parca blocati, asa cum eram si eu de altfel. Pana aici totul s-a desfasurat totul cu mare repezeala. Punctul culminant a fost atunci cand baiatul a ridicat sticla in sus ca si cum ar fi vrut sa-l loveasca pe parinte, dar cu o mica ezitare, timp in care tatal lui a venit repede impreuna cu inca vreo doi insi si incercand sa-l imobilizeze, dar nu mult timp pt ca nu l-au putut tine in frau, tipu era in mare agonie; in acest timp dascalul a iesit si el ca sa se duca la politie! Baiatul dupa ce a scapt de taica-su a inceput sa fuga infuriat dupa dascal. Bineninteles incepuse sa fie agitatie in biserica, unele batrane au inceput sa planga iar mamaie mi-a spus sa ne ferim si sa ne dam mai deoparte. Nici nu am apucat sa fac cativa pasi ca si vad pe dascal cum intra din nou in biserica in fuga, intra pe usa din dreapta catapeteasmei si iese afara, dupa care urmeaza si baiatul gonind dupa el si injurand de mama focului, iar cand a ajuns la usita catapeteasmei a deschis-o cu piciorul ca in vestul salbatic, rupand-o, dupa care s-a facut si el nevazut. Toate acestea au fost imprevizibile si s-au intimplat fulgerator...ma gandeam la tatal lui ca s-a facut de toata bafta, l-a facut de ras propriul fiu, si asta pt ca fiul lui era bolnav psihic, scapase de la spital. Baiatul cand fusese in armata a fost batut de un superior si l-a lovit la cap ramanand cu traume psihice. Mi-a parut rau si de baiat si tatal lui. Am plecat mustrat de la biserica si in acelasi timp multumind-ui lui Dumnezeu ca sunt SANATOS!
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote