View Single Post
  #12  
Vechi 21.06.2012, 09:24:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

daca exista necredinta orice se poate intampla.
Imi aduc aminte de o povestioara interesanta, petrecuta de curand in Ucraina.
Era in toiul iernii. LA manastire era programat un botez. Parintele ii cere unui credincios sa se duca sa aduca apa sa umpla cristelnita. De unde, parinte? intreaba omul. Din butoiul acela mare. Parinte, dar acolo s-a format deja un strat de ghiata groasa.asa? atunci du-te si sparge ghiata si adu apa sa botezam pruncul.
Discutia se purta doar intre parinte si omul acesta. Intre timp, tatal intreaba:parinte, e buna apa? e potrivita?. Potrivita.raspunse parintele.

Asadar botezul continua dupa randuiala, cu trei afundari. Numai dupa ce il scoate din apa, cateva picaturi de apa cad pe mana nasei, care da sa scoata un strigat. Parintele ii face semn discret sa se linisteasca. Botezul continua in tihna, parintii bucurosi isi iau pruncul acasa ....Happy end.

Ceea ce vreau sa sublinez e ca asa se fac toate botezurile acolo, in Ucraina si rusia. Cu apa rece. Si in toata istoria manastirii nu exista nici macar un caz trist referitor la savarsirea Tainei Botezului.

personal cred ca daca s-ar tine de randuiala nu ar avea ce sa se intample. Atunci cand intervine necredinta: vai apa e prea rece, vai daca pateste ceva daca il afunda, daca se imbolnaveste cand se impartaseste cu aceeasi lingurita atunci lucrurile se deturneaza de la mersul lor firesc.

Mai trist e ca preotii fac jocul acestor necredinciosi...si aici se deschide lista ciudateniilor, ca sa nu zic anomalii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote