View Single Post
  #20  
Vechi 26.11.2012, 23:20:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Va rog sa explicati mai pe intelesul meu, fara sa citati lucrari pe care numai teologii le pot patrunde, de ce este mai bine intr-un fel decat intr-altul. Pana la urma, cuvantul este esential (la inceput a fost cuvantul....), si mai putin un element de ritual. Importanta este taina, iar accesoriile mai putin.

Inca o data, cer scuze celor mai inteligenti decat mine, insa, ce sa-i fac, asa sunt eu construit: nu agreez limba de lemn, indiferent de sorginte.

Iar celor care invoca argumente de genul "asa s-a proedat la icneputuri", le raspund cu unul cat se poate de logic, non-religios si de netagaduit: ma indoiesc extrem de puternic de faptul ca Sfantul Ioan Botezatorul a avut forta fizica necesara pentru a-l ridica pe Isus in brate si de a-l cufunda, tinandu-l astfel, de trei ori in apa Iordanului...
"Despre cum se savarseste BOTEZUL citim la Sf. Ioan Gura de Aur (savarsirea lui prin intreita afundare)
„Caci a se boteza, adica a se afunda in apa si apoi a ridica capul in sus, este simbol al pogorarii din iad si al iesirii de acolo. Pentru care Pavel numeste botezul mormant, zicand: impreuna cu el ne-am ingropat prin botez intru moarte (Rom. 6, 4).”
(Comentariile sau Talcuirea Epistolei intai catre Corinteni, omilia XL, p. 436)
„De trei ori cufundand si ridicand capul, aratand prin acest tainic ritual coborarea Duhului.”
(Omilia aceluiasi catre cei ce urmeaza a fi luminati si lamurire clara a celor savarsite in chip simbolic si inchipuite in dumnezeiescul botez, inrvol. Cateheze baptismale, p. 55)
„Daca se afunda cel ce se boteaza, este simbolul unei inmormantari care ea insasi vesteste invierea. Soarele obosit si intunecat se arunca in. ocean pentru a iesi din el nou si mai stralucitor.”
(Din vol. Bogatiile oratorice, p. 194)"



49. Daca vreun episcop sau preot nu va boteza dupa randuiala Domnului, in Tatal si in Fiul si in Sfantul Duh, ci in trei Fara de inceput sau in trei Fii sau in trei Mantuitori, sa se cateriseasca.
50. Daca vreun episcop sau preot nu va savarsi (cele) trei afundari ale unei taine (a botezului), ci o afundare, care se face spre inchipuirea mortii Domnului, sa se cateriseasca, caci n-a zis Domnul: In moartea mea botezati, ci:”Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh”. Acestea apar si in Molitfelnic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote