View Single Post
  #86  
Vechi 30.01.2013, 09:51:06
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

am reexaminat blogul despre fata penticostala moarta din vina acelor prooroci, si iata ce am gasit, un comentariu:


"Nu m-am invinovatit in sensul ca as fi intrat intr-o autocompatimire sau depresie, am spus adevarul, adica m-am uitat cum au stat lucrurile si asa au stat, daca as spune altceva as minti.
Din cate stiu Isus cand a murit pe cruce a luat asupra Lui pacatul, boala si blestemul ca noi sa nu mai suferim de asta. Ai spus ca vindecarea nu este obligatorie, in sensul ca Dumnezeu este suveran. Imi suna asta ca si cum as spune ca iertarea pacatelor nu e obligatorie daca crezi in Isus pentru ca Dumnezeu este suveran. E extrem de clar ca Isus a pus pe acelasi plan pacatul boala si blestemul, daca o sa te uiti cu atentie in Biblie, deci ce a facut la cruce in ce priveste pacatul, a facut si in ce priveste boala si blestemul in diversele lui moduri de manifestare.
"Dumnezeu este suveran dar nu tot ce se intampla este voia Lui. Dumnezeu, “Mantuitorul nostru, care voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului.” 1 Timotei 2 .. Sunt toti oamenii mantuiti? Nu! Desi asta e voia lui Dumnezeu. Deci voia lui Dumnezeu nu se implineste automat. Dumnezeu vrea sa fim iertati, vindecati, eliberati dar depinde de credinta noastra, daca credem se va implini voia Lui, daca nu se va implini exact voia diavolului a carui voie e clara: Hotul nu vine decat sa fure, sa injunghie si sa prapadeasca. Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s-o aiba din belsug. Deci la fel cum e obligatoriu sa fi iertat de pacate daca crezi, la fel de obligatoriu e sa fi vindecat daca crezi. Problema e ca noi avem senzatia ca credem cand de fapt nu credem. Voia lui Dumnezeu e exprimata clar, nu ramane decat sa ne schimbam mintea sa intelegem ce suntem in El , ce avem si sa exersam credinta pana cand ne dumirim cum stau lucrurile."

concluzia?

- fata tanara a murit, deoarece nu a avut credinta.

toti au dreptate, si proorocii care au spus ca Dumnezeu o va vindeca si cultul penticostal are dreptate, toti, numai biata fata nu a avut credinta si a murit!
dar se uita faptul ca fata, neapeland la medici desi stia ca sufera de o boala mortala, a demonstrat ca are credinta, dar in ce? in acele proorocii servite de niste neaveniti (a se citi psihopati).
Reply With Quote