View Single Post
  #305  
Vechi 26.01.2014, 16:02:54
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Uniformitarianisnul se bazeaza pe observatiile empirice care se intind in trecut pana la inceputurile stiintei
Cind anume a fost momentul “inceputurilor stiintei”? Care anume experimente nu au nimic de-a face cu experienta? Care anume observatii valideaza uniformitarianismul? Si cum de confunzi observatiile cu fiozofia? Adica, cum de sari etapa interpretarii?


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
si prevede, de fapt ca legile din prezent au actionat si in trecut.
Tocmai despre asta e vorba: demonstreaza. Altfel, conform regulilor stiintei, n-ai voie sa sustii asa ceva. Si cum nu poti demonstra, va trebui sa renunti pentru totdeauna la uniformitarianism si la tot ce e derivat din acesta (inclusiv evolutia biologica). Sau poti sa crezi pe mai departe in evolutie, dar macar constientizeaza ca nu esti citusi de putin stiintific. Adica e vorba de credinta, si nu de stiinta.


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Este un principiu filosofic pe care se bazeaza intreaga constructie stiintifica.
Asta inseamna ca recunosti ca intreaga “stiinta” evolutionista nu e altceva decit filozofie?


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Daca vrei sa invalidezi acest principiu, the burden of proof este pe dta.
Pentru cineva care sustine ca e atit de familiar cu stiinta mi se pare ciudat sa nu cunosti nici macar lucruri elementare. In cazul de fata, faptul ca dovezile cad in sarcina dumitale, nu a mea. De fiecare data cind cineva propune ceva, cade in sarcina lui sa-si sustina propunerea, nu in sarcina celorlalti sa o dovedeasca gresita.


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Din cele 1...4 miliarde de specii care au existat, acum exista cca 50 de milioane. sursa Altfel spus, 99,5% din creatie n-a prea supravietuit.
Pe de o parte, stim cum denumesc evolutionistii speciile, nu-i asa?

Dar chiar daca acele cifre ar fi corecte, hai sa vedem daca logica dumitale sta in picioare. Daca Dumnezeu ar fi facut toate “speciile” ca sa supravietuiasca Potopului, atunci care anume ar fi fost motivul pentru Potop? Adica, n-ar fi putin ciudat ca multe animale sa supravietuiasca si multi oameni nu?

Si e absurd sa te astepti ca Dumnezeu sa fi facut animalele invulnerabile. Daca omul a ajuns vulnerabil si chiar supus mortii, de ce animalele, care sunt mult mai putin decit oamenii (si mai mult, ne-au fost date spre stapinire), sa nu fie supuse aceleiasi reguli?


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Cu dedicatie pt tine: daca te chinui putin cu un dinamometru si niste greutati, ai putea (astazi) sa descoperi formula Ff = uN a fortei de frecare. Apoi poti filosofa: oare a fost valabila si ieri? Daca da, oare si alaltaieri? etc. In principiu nu ai cum sa stii cu certitudine ca a fost valabila oricat inapoi timp, de asta a fost scornit acest principiu filosofic despre care vorbim si pe care il aplicam in gandirea si practica curenta fiecare dintre noi.
Gresit. Caci inainte de a incerca sa demonstrezi valabilitatea fortei de frecare la 10^x ani in trecut trebuie sa ai macar idee cum arata, in amanunt, mediul respectiv. Adica, frecarea dintre ce si ce? Si in ce conditii? Si aici intervine filozofia. Si, precum se observa, nu mai pleaca.


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Asa ca legile fizicii este normal sa se mai schimbe din cand in cand, asta vrei sa spui?
Nu cred ca AlinB voia sa spuna asta. Ci dumneata spui asta. Cit se poate de clar, altfel nu-ti ies teoriile. Ceea ce e desigur ironic, pentru un uniformitarianist…

Sa ne uitam numai la expansiunea cosmica, daca nu la altceva. Deja mi se pare ca universul vrea inadins sa dovedeasca gresite teoriile mainstream. Si asta ar trebui sa-ti spuna ceva.

Si inca ceva: daca totul se datoreaza, in viziunea evolutionista, legilor naturale, acele legi cui anume se datoreaza? Sau daca vrei sa o formulez altfel: legile naturale pe care le sustii in acest moment, caror legi naturale se datoreaza? Astfel iti dai seama si cit de mult esti obligat sa sustii ca legile naturale (nu doar fizice) se “schimba din cand in cand”…


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Ah, am uitat ca vorbesc cu cineva care crede ca prin incantatii magice si putin busuioc poti modifica la moment proprietatile fizice ale apei.
Nu e vorba citusi de putin de incantatii magice. Chiar nu iti dai seama de diferenta? Dar in fine, un Ortodox iti poate raspunde mai bine la asta decit mine.


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Nicaieri, si am renuntat sa argumentez pro Teoria Evolutiei aici, dupa ce mi s-a confirmat pe alt thread ca nu are rost. Totusi, mai postez atunci cand am timp si cand vad ignoranta folosita pe post de argument.
Care anume dintre teoriile evolutioniste e cea adevarata? Pentru ca, chiar si cind ne referim doar la teoriile principale, neo-darwinismul contrazice darwinismul, si amindoua sunt contrazise flagrant de punctuationism.

Cu alte cuvinte, Creatinistii nu trebuie sa ridice un deget ca sa dovedeasca evolutia ca falsa. Tot ce trebuie sa faca e sa asiste la spectacolul evolutionist. Ironic deci ca tocmai evolutionistii sa vorbeasca de ignoranta…


Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Nici eu nu ma astept ca unor specii sa le "creasca din senin" aripi si picioare, fii linistit.
Daca nu din senin, atunci din ce, din furtuna? Sa rezumam crezul (sau credinta?) dumitale: suntem aici doar pentru ca intr-o buna zi un peste a decis sa nu mai fie peste, ci sa traiasca pe uscat.

Si apropo, stii macar cine a zis asta? Caci nu, nu sunt eu. Ci un evolutionist mult mai evolutionist decit dumneata. Unul celebru. Da, spectacolul evolutionist face toti banii.

Dumneata esti desigur liber sa crezi (din nou credinta!) ca asa ceva se numeste stiinta, dar asta nu inseamna ca ai si dreptate.
Reply With Quote