Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #732  
Vechi 14.09.2017, 14:51:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai parca eu ti-am pus pe tava istoria Bisericii, scrie alb pe negru in material recomandat de tine, ca abia in sec. VI a inceput sa se generalizeze botezul pruncilor, pana atunci ei mergand la Iad dupa mintea ta, si tu te faci ca ai orbul gainilor.
Am vazut ca nu esti capabil sa raspunzi la cateva intrebari legate de subiect, probabil erau prea complicate pentru tine, uite iti lansez una mai simpla:
"Cum comentezi faptul ca Biserica Ortodoxa, timp de secole, nu a considerat botezul pruncilor neaparat necesar, mari (viitori) sfinti, cu mame credincioase, fiind botezati abia la maturitate?"
Am mai raspuns la aceasta intrebare, am dat si link-ul articolului. http://ziarullumina.ro/botezul-prunc...ate--1184.html
Unii crestini din primele secole amanau botezul, de multe ori din motive gresite (sa mai poata pacatui, pentru ca regulile erau mult mai stricte decat acum, pentru cei ce intrau in Biserica). Dar asta nu inseamna ca s-ar fi desconsiderat spusele Mantuitorului (cine nu se boteaza nu se va mantui) in acea perioada. Unii se botezau chiar la varste inaintate, e culmea sa considere cineva ca in primele secole botezul nu avea nicio valoare. Dimpotriva, cum vedem si in cazul Sfantului Constantin, se botezau de urgenta cand aveau o boala si simteau ca s-ar putea sa moara. Astfel a aparut si botezul dorintei, al catehumenilor care mureau neasteptat si nu mai apucau sa se boteze. Nu in ultimul rand, unii sfinti care s-au botezat la maturitate (Fer. Augustin, Fer. Ieronim, etc.) au scris explicit ca pruncii nebotezati nu se pot mantui (referintele sunt in lucrarea catolica).

Citez din articol: "Numeroși catehumeni adulți și prozeliți, parțial din superficialitate și iubire de lume, parțial din prudență pioasă și teamă superstițioasă de a nu tulbura virtuțile tainice ale botezului, și-au amânat botezul până când vreo nenorocire sau boală grea îi împingea la acest ritual. Amânarea botezului în acele zile era echivalent cu amânarea pocăinței și a convertirii. Mulți părinți creștini amânau botezul copiilor, uneori din indiferență, alteori din teama că ar putea, prin viața lor ulterioară, să piardă slava botezului și iertarea tuturor păcatelor pe care o aduce botezul, înrăutățindu-și astfel situația, pentru că botezul nu mai putea și nu mai poate fi repetat."
Reply With Quote