Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #733  
Vechi 14.09.2017, 15:18:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Ia citeaza tu din Pelagius, scriera, pagina unde sustine asa ceva.
Lucrarea, pagina, altfel esti mincinos.
Si demonstratia dupa care ala care iti place tie a emis o parere infailibila si Sf. Grigorie de Nazianz a gresit, unde este?
Esti tu care intocmesti dosarele infaibilitatii la Sfinti?
Se vede ca nu dai niciodata citate si nici nu citesti link-urile. In pasajul acela am scris ce spunea in link-ul pe care l-am dat, pentru ca tu intrebai ce au spus sfintii despre copiii nebotezati. Inclusiv acel citat, unde scrie ce sustinea Pelagius si ce inseamna pelagianismul. Acum doi ani ti-am spus de erezia pelagianista, de aceea te-ai enervat pe mine, vad ca uiti ce ai facut in trecutul apropiat.
Iar despre Sfantul Grigorie de Nazianz si apocastaza cred ca esti singurul de pe forum care nu stie asta. Si dura vreo 5 minute sa cauti si sa citesti pe net.
Asadar, Pelagius sustinea ca omul nu are nevoie de har, se poate mantui si prin fapte, fara botez. El nu recunostea urmarile pacatului stramosesc. Ceea ce spuneti voi nu e ceva nou, e pelagianismul, asa cum ti-am spus si in disuctiile de acum doi ani. Neoprotestantii sustin o forma de pelagianism, pentru ca ei considera botezul un simbol, dar nici ei nu cred in mantuirea prin fapte, ci prin credinta in Iisus.
Reply With Quote