Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #739  
Vechi 14.09.2017, 16:38:01
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stiu ca aceasta este invatatura protestanta, bazata pe intelegeera gresita a pasajului "va crede si se va boteza". Credinta este necesara pentru a fi botezat, ca sa nu fie botezat fara sa creada in Iisus.
Invatatura ortodoxa (si catolica) este diferita de cea protestanta, in aceasta privinta. Am explicat in mesajul anterior ce inseamna botezul, in ortodoxie.
Cataline, adevarul este, daca privim la ce a spus EXACT Domnul nostru Hristos, intermediar intre punctul de vedere (neo) protestant, exprimat aici de colegul Pentricostal, si cel al tau. Botezul infantilor si copiilor NU este nul sau neavenit, cum sustin prietenii NP, dar nici obligatoriu, cum sustii tu.
Iti reamintesc, desi nu ar trebui, fiind tu un crestin ortodox practicant, nu un nomanslander confesional quasi-crestin ca mine, ca Domnul S-a nascut si a activat intr-o societate in care regula era gerontocratia. Copiii Nu existau, socialmente. Erau priviti cam...cum ar fi privite larvele, daca nu am fi mamifere primate ci insectoizi: ceva neajutorat, fara voce sau opinie. (Daca te sochez, ca de obicei, fa abstractie de mica mea speculatie de fost zoolog). :D
Cauta si citeste: asa erua lucrurile atunci. Sper sa se intoarca Scotianul pe forum, si sa ne de aun full insight in istoria practica a iudaismului. Osa intelegem atunci mai multe, cu totii. Nici macar eu nu am surse de informare cite are colegul nostru, plecat din cauza prostiei rusofilului aluia care il pupa pe Putin in edeagus.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote