Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #4  
Vechi 30.10.2006, 17:16:47
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

Intrebarea mea ar fi ce trebuie si ce nu are voie sa faca femeia in perioada lunara, si pentru cat timp/ cate zile. Multumesc.
In biserica primara exista aceasta regula si s-a pastrat mult timp, fiindca nu existau metode de protectie si de igiena ca acum. Cum inainte exista riscul de a murdari solul, s-a impus aceasta regula. Acum nu mai traim aceleasi vremuri, sunt tot felul de protectoare pt perioada menstruala si deci, nu mai exista riscul de a murdari solul. Asa ca femeia poate sa mearga la biserica. Intr-adevar nu va merge sa sarute icoanele, sa ia anafura, aghiasma, in nici un caz sa se impartaseasca. Legat de timp, eu stiu ca 7 zile. Ca sa se evite mersul prin biserica, se poate da pomelnicul cuiva din familie/cunoscuti sa-l dea.

Asa ca mergi linistita la slujba si stai undeva mai in spate. Mi se pare inuman (si incorect) ca sa i se ceara unei femei aflate in perioada menstruala sa stea iarna in exteriorul bisericii la slujba, mai ales ca sunt f multe femei care se simt foarte rau in acea perioada, unele de abia se ridica din pat. Dupa ce ca ea face un efort sa vina pana la Biserica, sa stea la slujba in loc sa stea in pat, mai e tinuta si ca un catel la usa, in frig. Cred ca si Hristos plange cand vede asa ceva. Ne oprim la niste aspecte exterioare si nu ne mai preocupam de esential...iubirea care curata totul.

Elena
Reply With Quote