Subiect: Sunt singur
View Single Post
  #10  
Vechi 15.09.2015, 11:40:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
@Mosh Neagu: Concentrati-va pe a da un sfat bun celui in nevoie, mai mult decat a arata cat este de rau sfatul dat de colegii de forum.
Mi s-a parut ca tocmai asta am facut pentru el.
Noi suntem trecatori prin viata lui si chiar nu contam, oricat de sensibili am fi. Deciziile si concluziile in acest sens, ii apartin. Raportandu-ne la ceva, putem nuanta mai eficient ceea ce poate fi de folos. Supararea noastra?... Cui ii pasa de ea? Din moment ce omul isi rezolva problema, totul e bine cand se sfarseste cu bine!...
Iarta-ma daca mi-am permis sa te dau exemplu de "asa nu"! Daca ai ocazia, si fara sa constituie o razbunare, ci o indreptare pentru altii si evident pentru mine, te rog sa nu eziti sa arati celorlalti unde gresesc. Nimeni nu-i perfect si rezist ironiilor tale (uneori dezvoltand alte ironii... ), dar nu tin sa castig razboiul dintre noi, ci razboiul cu propria mea mandrie.

PS - In mediul virtual nu merit din partea nimanui sa-mi spuna "dumneavoastra". Nici in viata, dar e... mai greu sa poti convinge... Cu totii suntem niste suflete ratacite care isi cauta intr-un fel sau altul, refugiul spre ceva folositor... In plus, dialogul in care persoana a doua plural se impune, acolo nu exista dragoste, ci... altceva... "Tu, Doamne, vezi cat sunt de mic si prost!" Nu spunem nici "Tatal nostru care Sunteti..." ci "Care Esti!..." ... "Parinte, binecuvanteaza!" nu "binecuvantati!" Asa se intampla cand vorbim cu dragoste...

Mantuire sa dea Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote