Subiect: Cununie 2021
View Single Post
  #5  
Vechi 02.02.2020, 14:01:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.953
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Se faceau copii in timpul razboiului si au fost bine mersi.
M-am gândit și eu la acest argument, în dictaturi, în vremuri de restriște, societatea e mai unită, se șterg barierele dintre clasele sociale pentru că majoritatea sunt săraci și atunci toți își organizează evenimentele și cheltuielile cam în același fel.
Cu cât sporește oferta și finanțele, oamenii se rup unii de alții, devin mai divizați e o chestie pe care o traversează multe societăți.

Psihologic vorbind, omul care face copii în război vrea să biruie moartea pe care o aduce războiul, prin a da viață, deci e explicabil de ce se fac copii atunci.

Cât privește diferențele dintre cheltuielile oamenilor, în dictatura comunistă nunți cu fast făceau doar șefii de partid, restul făceau nuntă mică, pt că oferta era restrânsă, nu aveai ce să alegi.

În dictatura fanariotă nunți exagerate făceau doar boierii, restul oamenilor erau săraci și foarte săraci deci nu-și permiteau, nici măcar târgoveții nu exagerau.

Dictatura nivelează și șterge bariere sociale pt că-i reduce pe mulți la sărăcie, nu că ar fi ceva bun dar încerc să înțeleg un efect al ei.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Oferta pietei de organizare de eveniment eu zic ca sa dus chiar cam departe cu preturile si totul e prea comercial.
Așa este, dar ofertă mare de nunți înseamnă că în acest popor încă este cerere foarte mare, deci cei care cântau prohodul familiei nu prea aveau dreptate.

Se pun prețuri mari că ei trebuie să trăiască un an fiscal din câteva luni muncite, nunțile merg mai slab în lunile de post, surpinzător dar preoții influențează piața nunților prin calendarul cu posturile de peste an.

Asta înseamnă că majoritatea oamenilor care se căsătoresc au o anumită religiozitate pt că altfel s-ar căsători și ar face petreceri în tot anul.

Dacă s-ar căsători ateii ar dudui nunțile și în posturi, ateii nu mai țin nici de partea cu religie, nici de petrecerea de nuntă.

Dacă societatea s-ar ateiza ar da faliment 60%-70% dintre firmele de organizare evenimente, inclusiv botezurile îi ajută să supraviețuiască.

Să prind eu pe vreun nesimțit care lucrează în domeniul organizărilor de evenimente din România că face mișto de nuntă, căsătorie, familie că ăla merită mustrat foarte aspru.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Imi povestea cineva care lucreaza in strainatate si a facut nunta aici ca a discutat cu un fost coleg de facultate ptr poze,care se coupa cu asta printre altele, si cand a vazut cat cerea , nu i-a spus direct omului dar ii era pe buze sa ii spuna:" tu stii cat lucru eu ptr banii aia? Si tu ce cheltui nimic." Adica el vroia totul electronic si pozele sa si le faca el deci nu ii trebuia revelator fixator fotografului ca nu vroia pozele pe hartie mirele ca avea unde sa si le faca ieftin in strainatate.
Ai dreptate, și ca să vezi fază tare mai aștepți și 6 luni sau un an până îți vin pozele de la fotograf, cel puțin atât știu că se aștepta, chiar dacă nu ți le dă imprimate tot aștepți câteva luni.

Dar știi de ce pun unii preț mare ? - Pt a tria clientela când e cerere.
Știi care e rezultatul revers ? Crește și mai mult cererea pt că mulți judecă după preț, preț mare -calitate mare, nu sunt eu de ieftin - și atunci bagă și mai adânc mâna în buzunar deși calitatea poate e aceeași.

O să-ți mai zic despre nunți, una alta ce-am mai aflat și eu că m-am interesat en detail cam ce ar presupune o organizare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.02.2020 at 14:05:24.
Reply With Quote