View Single Post
  #13  
Vechi 01.05.2011, 13:51:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Dumninca, este sotul meu cel care pune masa de pranz: incalzeste supa, pune friptura in cuptor...etc.
Cand plec sau ma intorc de la biserica il intreb mereu: "de ce nu vrei sa vii si tu cu mine la Sf. Liturghie?
Si-mi raspunde mucalit: "Iubita mea, cine te-ar mai astepta cu masa?"...

... M-as lipsi bucuroasa de aceasta placere daca ar fi singurul motiv pentru care nu vine cu mine... Incerc mereu putin cate putin (poate prea putin...), cu blandete, sa-l conving sa vina si el. Totusi, o cearta intre noi pe acest motiv n-ar fi de dorit.
Bunica mea a reusit sa faca asta, cu multa rabdare si rugaciune si nebatandu-l la cap pe bunicul. Desi avea obiceiul de a toca - bun de altfel, ca s-a prins si de noi ceva - in chestiunile religioase nu sacaia si nu deranja omul, ci Il marturisea pe Dumnezeu cu intreaga pilda a vietii ei, in orice fapta si vorba. In rest, "da-i cu lingurita", vorba parintelui Cleopa:

In afara de rabdare, post si rugaciune - care sunt treburi care te angajeaza pe termen foarte lung - poate ar fi bine sa incerci cateva tertipuri:
Vezi care mai e motivul pentru care nu vrea sa vina la biserica. S-ar putea sa nu fie neaparat unul spritual, ci fiziologic, zic si eu:

1. Poate ca i se face rau dimineata daca nu mananca - asa e bunicul, si bunica pleca cu noi la biserica dupa ce manca el, chiar daca ajungeam tarziu, tot era bucuroasa ca mergem toti.
2. Poate ca e mai somnoros si nu se poate trezi la 8, ca sa mearga la biserica - si atunci ar fi bine sa il astepti, sa mearga si el.
3. Poate ca e mai rusinos din fire, crede ca biserica e treaba de femeie si atunci s-ar bucura daca tu i-ai povesti ca doamna X a venit la biserica impreuna cu sotul ei sau ca un anumit prieten de-al lui frecventeaza biserica sau ca parintele a intrebat de el, ca nu l-a mai vazut...
4. Poate are anumite probleme cu prostata - e si asta o piedica - si nu poate sta mult...
5. Duminica viitoare, ii poti spune: "Stii, dragule, de mult nu am mai iesit noi in oras, la un restaurant, nu vrei sa mergem dupa slujba?" ca sa nu mai gaseasca pretextul cu incalzitul mancarii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote