View Single Post
  #15  
Vechi 01.05.2011, 15:44:27
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bunica mea a reusit sa faca asta, cu multa rabdare si rugaciune si nebatandu-l la cap pe bunicul. Desi avea obiceiul de a toca - bun de altfel, ca s-a prins si de noi ceva - in chestiunile religioase nu sacaia si nu deranja omul, ci Il marturisea pe Dumnezeu cu intreaga pilda a vietii ei, in orice fapta si vorba. In rest, "da-i cu lingurita", vorba parintelui Cleopa:

In afara de rabdare, post si rugaciune - care sunt treburi care te angajeaza pe termen foarte lung - poate ar fi bine sa incerci cateva tertipuri:
Vezi care mai e motivul pentru care nu vrea sa vina la biserica. S-ar putea sa nu fie neaparat unul spritual, ci fiziologic, zic si eu:

1. Poate ca i se face rau dimineata daca nu mananca - asa e bunicul, si bunica pleca cu noi la biserica dupa ce manca el, chiar daca ajungeam tarziu, tot era bucuroasa ca mergem toti.
2. Poate ca e mai somnoros si nu se poate trezi la 8, ca sa mearga la biserica - si atunci ar fi bine sa il astepti, sa mearga si el.
3. Poate ca e mai rusinos din fire, crede ca biserica e treaba de femeie si atunci s-ar bucura daca tu i-ai povesti ca doamna X a venit la biserica impreuna cu sotul ei sau ca un anumit prieten de-al lui frecventeaza biserica sau ca parintele a intrebat de el, ca nu l-a mai vazut...
4. Poate are anumite probleme cu prostata - e si asta o piedica - si nu poate sta mult...
5. Duminica viitoare, ii poti spune: "Stii, dragule, de mult nu am mai iesit noi in oras, la un restaurant, nu vrei sa mergem dupa slujba?" ca sa nu mai gaseasca pretextul cu incalzitul mancarii.

Esi minunata, ca de obicei, pe placul inimii mele!
Ai atins bine problema. Sotul meu are hernie de disc. Astfel suporta niste dureri goaznice care i se duc de la coloana pe picior. Nici calmantele, nici unguentele nu-si mai fac efectul. Nu poate sta in picioare si nici sezand pe scaun prea mult. Are dureri in orice pozitie s-ar afla si se fataie tot timpul cautandu-si o pozitie comoda. De fapt acesta este motivul pentru care nu insist prea tare sa vina....
Reply With Quote