View Single Post
  #489  
Vechi 13.02.2012, 12:01:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Dragă Loredana, degeaba ții tu posturile rînduite de Biserică dacă în afara lor carnea este nelipsită de pe masă la modul zilnic.
Draga Ionut, se pare ca intelegi partial rolul postului. Postul nu este doar infranare de alimente in scop terapeutic. postul este infranare de la alimente care iti produc placere, precum si de patimi/pacate care inca te tin legat(si Doamne, cat de multe sunt acestea!)
A nu manca carne nu e o vartute, cum a manca carne nu e un pacat. Din pacate, tind sa cred ca drumul pe care ai apucat-o este primejdios, considerand ca toti care nu practica regimul vostru auster de viata gresesc.
Tie ti se pare mai normal sa mananci lapte si branza de casa in zile de post decat sa mananci carne in celelalte zile. Ptr mine normalitataea nu e asta, ci cea invatata de biserica. Asadar, eu nu consider inutil postul in familia mea daca imi permit in celelalte zile sa le dau carne copilasilor mei.
Te rog sa imi argumentezi scripturistic sau patristic aceasta afirmatie.
Personal, cred ca e o alta afirmatie pripita.
Nu sunt de accord cu o hrana nesanatoasa, si ma stradui sa ofer copiilor mei o hrana cat mai naturala. Dar de aici pana a desfiinta postul cuiva pe motiv ca ofera copiilor cate un tort cu ocazia aniversarii e cale lunga.
Ionut, rigiditatea in gandirea poate produce mult rau....Fetita ta e inca mica, dar odata cu cresterea ei se vor schimba multe.Vei mai ceda la rigiditati, asta daca vrei sa pastrezi un echilibru.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote