Subiect: Ajutor
View Single Post
  #32  
Vechi 27.07.2018, 08:51:52
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este o afirmatie gratuita, ca de fiecare data. Ca sa fie o invatatura gresita trebuie sa fie fata de invatatura crestina, invatatura Bisericii, nu dupa cum talcuieste cineva invatatura, cum faci tu. Asa cum ai si spus si asa cum ai si aratat, ai putine cunostinte in acest domeniu ca sa emiti o parere pertinenta. daca mai punem la socoteala ca tu nu esti credincios, ba chiar scrii tot timpul impotriva crestinismului, devine chiar ciudat sa faci aceste lucruri, cum ti-am mai spus.
deci nu esti numai eretic, pare ca esti si ignorant, dar m-am convins ca este invatatura bisericii ortodoxe. este exact ca atunci cand consideri ca icoanele fac minuni prin ele insele, asa spui si aici, il inlocuiesti pe Dumnezeu cu o institutie si cu niste oameni.

Citat:
În prealabil postat de catalin2
Aceleasi afirmatii false preluate din lucrari dubioase. Asa cum spuneam datile trecute, nu o sa treaca mult si mai gasesti una, cam una pe saptamana e media. E fals ca nu stiau evreii de ingerii cazuti si nu scrie despre asta in Vechiul Testament.
Cartea lui Iov este si in Vechiul Testament, deci o au si evreii. Iov a trait cu peste 1000 de ani inainte de exilul babilonian. In primul capitol scrie chiar de Satan: "6 Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei."
Mai sunt si alte pasaje, de exemplu in Cartea intai a regilor, la capitolul 16 (cu sute de ani ainte de sec. V): "14 Atunci s-a depărtat de la Saul Duhul Domnului și-l tulbura un duh rău, trimis de Domnul. 23 Iar când duhul cel trimis de Dumnezeu era peste Saul, David, luând harpa, cânta și lui Saul îi era mai ușor și mai bine și duhul cel rău se depărta de el."
eu m-am referit numai la vechiul testament. cartea lui iov o descrie ea evenimente mai vechi, dar a fost scrisa de evreii intorsi din exilul babilonian, cu 5 secole inainte de Hristos, exact asta este si motivul pentru care am folosit-o ca exemplu. intelegi greu si gresit.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote