Subiect: Ajutor
View Single Post
  #34  
Vechi 28.07.2018, 00:21:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu sunt nici eretic nici ignorant, sunt acuzatii false, tu nici nu stii despre ce vorbesti. Dar caracterul tau te face sa-i jignesti pe cei ce te contrazic, pentru ca mandria ta mare te face sa crezi ca stii despre lucruri pe care nu le cunosti si sa nu poti suporta sa te contrazica cineva. Cel mai bine e sa fii ignorat, cum au facut toti, ca eram atentionat ca sunt singurul care te baga in seama.

O alta afirmatie falsa, te iei dupa altcineva care nu stie despre ce vorbeste. Acel user ma jignea a doua oara pentru aceleasi aberatii, desi explicasem de prima data ca ceea ce sustinea era exact erezia iconoclasta (de care, culmea, ma acuza pe mine). Erezia iconoclasta spunea ca trebuie sa se faca inchinare doar la sfinti, nu si la icoane, icoana neputand fi altceva decat un tabou. In invatatura ortodoxa inchinarea se face atat la sfantul reprezentat in icoana, cat si la icoana cu resprezentarea sfantului. Icoanele sunt considerate sfinte pentru ca sunt pline de har. Harul este o energie necreata, care izvoraste din Dumnezeu, deci e o parte din divinitate, spre deosebire de catolicism, unde e o energie creata, deci nu are aceasta calitate. Acel user a vrut sa-i ia aparararea parintelui Pruteanu, nestiind despre ce e vorba si ca parintele spune ca toate icoanele sunt facatoare de minuni (ceea ce e corect). Minunea nu o face icoana, adica materialul respectiv, ci tot Domnul, prin har, cu care lucreaza in lume.

Se vede ca nici macar nu ai deschis vreodata Biblia, Cartea intai a regilor este tot in Vechiul Testament, chiar pe la inceput.
Am aratat ca e complet fals ce ai afirmat in mai multe mesaje, ca evreii nu ar exista invatatura despre duhurile rele. Iar asta cu cartile scrise de evrei dupa intoarcerea din exilul babilonian si preluarea invataturiloe despre ingerii cazuti de la acestia sunt tot aiureli luate din lucrari de genul Zeitgeist, din care tot citezi de cand ai intrat pe forum. Uite ce spun chiar iudeii: "Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses." Deci evreii spun ca Moise a scris cartea lui Iov.
daca chiar doresti sa te jignesc, pana acum nu am facut-o niciodata!, chiar daca tu asa crezi, o pot face lejer si-ti pot si argumenta daca te dedai la astfel de manevre mizere, fara sa dai citatul intreg sau macar ceea ce este esential pentru controversa:

"Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses, but scholars generally agree that it was written between the 7th and 4th centuries BCE, with the 6th century BCE as the most likely period for various reasons.[17] The anonymous author was almost certainly an Israelite..."

ai facut exact acelasi lucru acum ceva timp cand ai adus ca argument un text baptist, daca nu-mi amintesc gresit. nu ti-am zis nimic pentru ca am stiut ca era tot ce gasisesi, tu esti o creatura a internetului, tot ce stii, tot ce ai impresia ca stii, se gaseste pe internet.

pentru evrei duhurile rele nu-s acelasi lucru cu ceea ce au numit fostii babilonieni cu hassatan, dai din nou dovada de ignoranta si-ti pot explica tot eu pasajul respectiv, dar iar o sa te balbai.

edit.si vad ca ai inlocuit virgula cu punct!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote