View Single Post
  #5  
Vechi 04.04.2009, 01:27:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Prostul daca nu e si fudul parca nu e prost destul"

Coralina, mi-ai adus aminte de un curs la care am fost, si care se referea tocmai la "a te vinde cat mai bine", ceea ce implica madrie, incredere nelimitata in propriile forte, etc. Am invatat si eu sa strang mana ca in menghina, pentru a-l convinge pe cel din fata mea, ca am incredere in mine. Pentru a obtine un rezultat satisfacator, ni s-a spus sa exesam acasa, pe clanta usii. Incercati, e un execitiu bun! I-am spus profesoarei in pauza cat se bate cap in cap ceea ce invatam cu ceea ce am primit in cei 7 ani de acasa: "Prostul daca nu e si fudul parca nu e prost destul". A ras, dar nu stiu in ce masura a inteles.
Si atunci cum sa combinam educatia primita cu practica? Amintindu-ne ca Dumnezu e Cel Caruia ii apartin faptele noastre bune, nu noua; ca ideile bune de la Dumnezu vin si ca tot lui Dumnezeu avem sa-I multumim pentru toate: si ca am facut o scoala; si ca avem un grad oarecare de inteligenta; si ca am gasit acel loc de munca, etc. Intr-un cuvant smerenia fata de Dumnezeu, singura calitate pe care o avem sau o putem avea noi, oamenii de azi.
Reply With Quote