View Single Post
  #6  
Vechi 05.05.2009, 19:05:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrei, de unde pana unde dinozauri in Biblie??
Alternativa evolutionismului este aberatia aia cu dinozaurii??
(Dincolo de adevarul ei, daca exista, teoria evolutionista a fost/este un instrument puternic in lupta ideologica, servind celor mai variate interese anticrestine. Voi fi un pic off topic, dar vreau sa punctez ca valoare unei idei trebuie urmarita in consecintele ei!!!
Varul lui Darwin, Sir Francis Galton, a fost ff entuziasmat de cartea Originea speciilor, ale carei idei s-a grabit sa le adapteze societatii: imbunatatirea rasei - eugenia moderna! Il mai avem pe Herbert Spencer cu darwinismul social.. Pana la aplicarea acestor teorii a fost un pas: nazismul! Asta ff pe scurt. Chiar ideea de baza a evolutionismului: supravietuirea celui mai adaptat mi se pare groteasca si profund anticrestina! Omul nu este un animal evoluat. Omul este facut dupa chipul lui Dumnezeu... acceptam asta sau nu?? Ne comportam in consecinta!! Inchei paranteza)

Dupa cum, la fel.. una este sa iubesti oameni apartinand altor religii, alta este sa accepti "adevarul" lor!!
Dar chiar asa: ce inseamna ecumenism???
Dinozaurii sunt "uriasii" de care se scrie in geneza si care...subit au disparut(tot acolo scrie insa nu sunt clari scriitorii de ce?...)...termenul de Dino(Flinstone:) , dinozaur nu exista cind au fost scrise cartile biblice ci doar de URIASI deoarece, pe motiv ca si pe atunci se puteau vedea ramasitele osoase care ieseau de prin soluri argiloase si se albeau la soare si-i puneau pe profetii timpului pe ginduri...si asa au fost numiti gigantii sau uriasii...mai tirziu ne-am gindit sa-i curatam si sa-i bagam in muzee si sa creem o intreaga subcultura din ei.


Pe de alta parte eu nu cred ca ortodocsii sunt chiar asa de toleranti cu amestecarea raselor. CIuma nazismului, da a fost cumplita si speram sa nu mai vina sub alte forme mascate insa parca imi place sa merg in Germania si sa stau pe la sate in Gasthouse-uri si prin piete de sarbatori nationale intre blonzi cu ochiu albastrii care danseaza in ritmuri de triluri populare. Parca asa mi se pare normal si firesc, fiecare sa tina de gasca lui...
Reply With Quote