Subiect: intrebare
View Single Post
  #16  
Vechi 14.07.2009, 01:27:44
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
@elenadana: dupa parerea mea ar trebui sa iti schimbi duhovnicul. Aceste sentimente pe care le ai, pot deveni periculoase, chiar daca acum nu sunt. Este foarte greu sa eviti pacatul cand esti pus fata-n-fata cu el, este mai bine sa eviti toate situatiile care te pot pune fata-n-fata cu pacatul. daca acum simti asa cum simti, poate peste catva timp vei simti altfel, poate si mai nepotrivit. Nu e lucru rau sa tii la duhovnicul tau, dar sa fii sigura ca nu ai si altfel de sentimente fata de el si ca nici nu vei putea avea vreodata (fii sincera cu tine insati).
Daca ar fi foat doar asta poate ca l-as fi schimbat,dar sunt legata de acest duhovnic prin altceva mult mai important:el a fost mijlocitorul meu catre Domnul in rugamintile mele de a-mi salva sora de la moarte.Sora mea s-a operat de cancer,gradul IV.Faptul ca sora mea este acum salvata ii datorez lui,este un sfant.Un alt calugar m-a trimis la dansul,ma asteptam sa fie un calugar batran,la cum se vorbea despre dansul,dar este chiar mai tanar decat mine.

Nu cred ca s-ar pune problema pacatului,nu datorita mie,ci datorita dansului,care nu mi-a aratat nimic special....cred ca totul e in mintea mea,nu-mi raspunde in nici-un fel,nu se poate ajunge nicaieri.....(asta nu pt ca eu nu as vrea.......vezi ce ganduri am?!)

Nu cred ca voi depasi masura,sunt educata si cu bun simt,din respect pentru dansul si pt calugari in general,nu as indrazni nici sa-l privesc in vre-un mod murdar,nerusinat.

Daca poti,sa citesti si alte mesaje-raspunsuri ale mele pe:''viata monahala'',''calugarul'': preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean?,si ''Ce se-ntampla cu cei care parasesc manastirea? .

Last edited by elenadana; 14.07.2009 at 02:53:14.
Reply With Quote