View Single Post
  #368  
Vechi 03.02.2010, 01:52:34
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, am. Am trecut si eu prin faza de "fan" a lui Serafim Rose pina cind m-a luminat Dumnezeu ca lucrurile nu stau chiar asa si ca in cazul lui ca si in cel a lui A. Boca este vorba de fanatism si habotnicie.
Si stilul patriarhului de a lua chiar si Sfintele Moaste si a le da la eretici, ti se pare ceva normal? Ti se pare habotnicism sa pastrezi Ortodoxia si Sfintele Canoane, sau sa faci tot ce este posibil pentru a minti poporul "prin ecumenism ne apropiem unii de altii"??? De unde aceasta minciuna? Cine s-a apropiat de Ortodoxie? Tu nu vezi o schimbare radicala??? Te uiti putin la cate au fost luate de la catolici, si "cate" au luat catolicii de la noi??? Te uiti ca avem ierarhi care au studiat la protestanti, si imi poti arata care sunt "ierarhii" sau "ierarhițele" protestanti/protestante care au studiat Ortodoxia??? Sunt Biserici cu icoane pictate in stil papistasesc! Sunt si biserici catolice pictate in stil Ortodox Bizantin??? Nicidecum! TU NU VEZI CA TOATE ACESTEA SE FAC DOAR PENTRU A NE TRAGE LA CATOLICISM SI LA SECTARISM, NUMAI SA NU MAI VADA EI BISERICA LUI HRISTOS IN FATZA OCHILOR???
Cine era Ioan Maximovici? Cine era Serafim Rosse? Cine era Arsenie Boca? Cine era paisie Aghioritul? Cine au fost Iorest si Sava? Ce au facut ei? Ceea ce fac patriarhii de acum? NU! Au colaborat cu catolicii si cu toate sectele in favoarea DENATURARII invataturii din Biserica Ortodoxa???? NU! Atunci, de ce sunt ei habotnici? Oare, ti se pare ca Sfantul Antonie cel mare, manca o data la saptamana pentru ca era fanatic? Ti se pare ca mucenicii plecau capul in fata sabiei, de fanatici??? Acum stii ce fel te invata ierarhia Bisericii, pe care indirect ii numesti drepti si nehabotnici???? Uite ce spun:
"Si daca ar fi sa vina cu impunerea cipului, eu il primesc pentru a respecta legea statului; insa o sa pun crucea peste si nu vor putea face nimic dracii" (Arhiepiscop Casian Craciun). Oare, asa au facut si Sfintii Parinti??? Au zis candva "lasa ca mananc din fructele din piata, care au fost stropite cu sange de vitel jertfit zeilor, pentru ca eu pun crucea si gata? Oare, stii ca si cu crucea in mana erau sfinti care primeau inselaciune de la diavol, si care chiar erau batuti de diavoli pana abia scapau vii??? CITESTE PATERICUL ATHONIT si vietile athonitilor si vei vedea; pentru ca Crucea, Icoana, Cartea, nu sunt obiecte care il inspaimanta pe diavol. Nu te intrebi: de ce ai ispite in Biserica? pentru ca dracul se apropie de tine si iti distrage atentia de la slujba. De ce? Oare, nu ii este frica de Hristos, care este in Biserica? NU ii e frica de Icoane si de tamaie? NU, nu ii este! Pentru ca Hristos a lasat pe diavol ca sa-l ispiteasca pe om, ca prin acesta sa se vada care cade si care merita sa primeasca viata vesnica in imparatia Lui Dumnezeu. Asa si cu cipurile si toate alea, cu ecumenismul si cu ierarhii ecumenisti: Dumnezeu i-a lasat sa se faca preoti si episcopi, precum si pe catolici ii lasa; Dumnezeu le-a ingaduit sa slujeasca, precum si budistilor le-a ingaduit; Dumnezeu i-a lasat sa predice, precum si baptistii predica; numai ca nimic nu este cu tărie, daca nu pleca din inima tare. Deci, orice invatatura data de ei, are o caramida lipsa, iar la un momentdat vine dracul si mai scoate una, inca una, inca una (literele) si asa ajunge sa darame totul. Sunt multi care se cred tari si cu litere lipsa, ca spun ei "Am nadejde in Dumnezeu" si nu-si pun intrebare: NU cumva crezi ca si Arie a avut credinta in Dumnezeu??? El da, a avut, numai ca a crezut gresit. Daca el nu ar fi crezut, nu l-ar fi pedepsit Dumnezeu; dar, el a crezut gresit si a si propovaduit invatatura strâmbă. De aceea, ai grija ca toate acestea s-au ingaduit ca Dumnezeu sa vada pe cine este omul capabil sa numeasca habotnic si pe cine sa asculte, cine sa-l calauzeasca prin scriptura spre iad, si cine sa-l calauzeasca prin Scriptura spre Imparatia Lui Dumnezeu.
Reply With Quote