Subiect: Evreii lui Iisus
View Single Post
  #10  
Vechi 16.04.2016, 16:56:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am dorit sa fiu arheolog in copilarie si adolescenta, sa descopar civilizatii ingropate sub nisipuri ale timpului, sa trec prin aventuri precum Indiana Jones si sa termin totul calarind spre asfintit alaturi de fata cea frumoasa. Pana la urma am ajuns sa ma ocup de finante, singura arheologie pe care o fac este dupa propriile haine si hartii dimineata iar fata cea frumoasa a inceput sa aiba fire albe, rabdand cu intelepciune toate calatoriile mele de-a lungul lumii :) Cat despre scriitor..citandu-i pe altii cu greu vei lua premiul Pulitzer :) Cel mult vei reusi o munca de micuta furnica, construind din sclipirile si munca altora dar cand termini, daca termini, ai si tu bucuria ta, de a fi o mica si neinsemnata particica dintr-un vis frumos, chiar daca esti atat de mic incat nu-si va aduce nimeni aminte de tine.

Sa te intreb ceva: daca ai fi fost un pescar din Galileea, in acele conditii, cu un bunic sau tata rastignit de romani, cu o viata grea, in care de multe ori vezi nedreptatea instalandu-se parca fara oprire si pe ucigasii tatalui tau patruland pe strazi... si un tanar dintr-un alt sat, de care nu stiai nimic, unii ti-ar fi spus ca este fiul unui tamplar...sa fi venit la tine si sa-ti fi spus ca Imparatia este aproape, sa-ti iubesti dusmanii, sa nu raspunzi cu rau la rau, sa duci o viata de credinta in ciuda la tot ce te inconjoara....l-ai fi urmat, ai fi crezut in EL?
Reply With Quote