View Single Post
  #463  
Vechi 10.07.2017, 11:40:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pamantul e plat au ba? se invarte in jurul soarelui sau e in centrul universului? intre 30 si 40% dintre romani vor raspunde si astazi exact asa cum ar fi raspuns crestinii in urma cu cateva sute de ani. toti romanii aia sunt ortodocsi.
Ca sa urmez logica ta, 90% din ei nu dau pe la biserica, deci sunt un fel de atei.
Deci de aia, daaaa?

Citat:
daca vei intreba clerul cei mai multi vor raspunde corect, dar iata ce am patit saptamana trecuta intr-o manastire bucovineana, asistand cu totul si cu totul intamplator la o discutie pro si antiecumenism in curtea manastirii. unul dintre calugarii de acolo, aflat intr-o stare de transa, plin de fervoare religioasa (eu am zis ca individul avea o halucinatie schizoida chiar in momentul ala)
"Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!"" - Biblia.

Citat:
a negat heliocentrismul folosind o retorica plina de ura. acesta este cu adevarat un caz medical!
Mai stim pe aici unii care neaga pe Dumnezeu, folosind o retorica plina e ura. Argumente - ioc.
Iata caz medical la care chiar poti lucra.

Ca sa nu mai vorbim ca treaba cu geocentrismul e un aspect fara cine stie ce importanta vizavi de mantuirea omului.
Romano-catolicii au facut din asta acum cateva secole o chestiune de politica religioasa, dar in rest, chiar nu conteaza ce crezi despre asta.
Sigur, poate fi un aspect care denota infaturare sau o mandrie ascunsa - dar asta e alta problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.07.2017 at 11:44:20.
Reply With Quote