View Single Post
  #503  
Vechi 12.07.2017, 21:58:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chestia asta, mie mi se pare infricosatoare.
Daca ati fi fost mai atent la mesaj si mai putin in a-mi cauta greselile, asa cum faceti de ceva vreme, ati fi fost mai putin infricosat si ati fi vazut ca am raspuns la acest mesaj: " din pacate tocmai cei ca el o parasesc mai repede, aceasta vesnica tendinta de a cauta si gasi argumente arata, de fapt, ca el este acela care isi pune intrebari." Iar eu am raspuns ca nu am indoieli de genul celor mentionate in mesaj si nu scriu argumentele pentru ca am intrebari, ci pentru ca am si raspunsurile.
Pe de alta parte, asa cum am mai mentionat si cu alte ocazii, doar in filozofie sunt intrebari, la care se incearca raspunsuri, in crestinism avem raspunsurile. Un crestin ar trebui sa fi trecut macar de etapa filozofica, a intrebarilor, si sa fi gasit un raspuns la intrebarile ce sens are viata, care e adevarul, care religie e adevarata, precum si cele legate de credinta crestina. Daca dvs. nu numai ca nu intelegeti toate astea, dar vi se par si infricosatoare, aratati ceea ce am spus si eu, ca si catolicismul (la fel ca protestantismul) este doar o filozofie omeneasca. Sper sa gasiti si raspunsurile, in timp.
Reply With Quote