Subiect: Ajutor
View Single Post
  #3  
Vechi 09.03.2020, 14:23:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nlf_v9 Vezi mesajul
am nevoie de ajutor, sunt nou pe acest forum și probabil nu voi intra prea des sper doar sa ma ajutați sa găsesc liniștea din punct de vedere creștinesc. Am făcut multe greșeli în viață printre care am luat fata de acasă cu voia ei dar fără voia părinților ei și i-am făcut sa sufere. Am trăit alături de ea 4 ani minunați dar acum ea a plecat spunându-mi ca vrea sa se regăsească. Problemele intre noi cred ca s-au accentuat după ce a început sa intre în nici nu știu ce e secta sau curent pranandi. Noi doi eram mai mult agnostici doar ca după rostea astea eu vreau sa ma reindrept către creștinism și sa discut cu un preot dar nu știu cum și îmi e și rușine. Iar pe ea pranandi acesta a inteoartat-o de mine, a devenit și vegetariană. I-am sunat părinții și le-am cerut sa ma ierte pentru ceea ce le-am făcut pentru ca acum simt și eu ce au simțit ei. Nu știu ce e de făcut cum sa procedez, sunt o fire impulsiva și nu îmi pot stăpâni emoțiile. Credeți ca m-ar putea ajuta un preot? Nu vreau un psiholog! Și dacă da cum sa procedez sa contactez unul în privat sa pot sa ii spun ce am pe suflet? Va mulțumesc!

Yoga te învață să te hrănești cu prana pe bază de respirație. Lumea e plină de astfel de adepți ai meditației transcedentale care își supun trupul unor exerciții fizice și învață să respire și să se hrănească cu un fel de energie pe care ei o numesc prana.

În creștinism noi facem cam același lucru doar că în loc de meditație folosim rugăciuni, în loc de exerciții fachirice folosim metanii și închinăciuni și munca în folosul comunității creștine și în loc de prana, noi ne hrănim cu Cuvântul lui Dumnezeu dar și cu hrana cea de toate zilele, curată, vegetariană recomandată de Dumnezeu.

Care e diferența? Păi diferența e covorașul pe care îl dă satana unora ca să-i facă dependenți de covoraș. Iar pe covorașul sărac îi ajută să înceapă să se izoleze, să devină egoiști și mândrii ca să se rupă treptat de Dumnezeu pentru a-și elucubra eul însingurat... care nu este pentru om decât o formă de sexualitate mascată... deci un fel de auto-spurcare și tinderea spre un maxim ipocrism al iubirii pe care ei o numesc nirvana.

Deci e bine pentru oricine să nu urmeze căilor păgâne ci să se umilească nu ca lumea ci ca Hristos... căci lumea te cheamă să te umilești ca ea și atunci precis o să ajungi boschetar de lux așa ca orice păcătos crud și viclean.

Pentru a scăpa din capcana sectară a lumii, căci lumea este adevărata sectă cu dependență de covoraș, e suficient să mergi la biserică și să încerci să redevi un creștin normal la cap care vrea să se facă ucenic al ucenicilor Domnului Hristos căutând Credința și nu elucubrarea EUrilor pline de lăudăroșenia răutății și mândriei.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.03.2020 at 14:29:16.
Reply With Quote