View Single Post
  #23  
Vechi 05.07.2009, 21:44:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu gandesc asa: orice fiinta/vietate are suflet. La cele mai putin evoluate, sufletul, este pur si simplu suflul, vaiata lor.
La cele mai evoluate (mamifere), sufletul inseamna mai mult.
De multe ori un animal are suflet mai mult decat un om. Sa nu uitam: iubire, loialitate, putere de sacrificiu (te salveaza si de la moarte). Am auzit cazuri extreme de astfel de cazuri. Asta nu inseamna suflet? Cati oameni isi dau sufletul ca sa te salveze de la moarte?

Referitor la intrebare voastra: de ce sa eutanasiezi un animal? Eu una nu inteleg: daca animalul se chinuie trebuie sa fie omorat, dar daca se chinuie un om nu. Unde este diferenta pentru voi? Si de ce sa fie vreunul din ei omorati?
Fiecare moare asa cum ii este lasat de la Dumnezeu.
Este o dilema mare pentru mine, recunosc. Nu stiu daca un om trebuie, la chinuri mari sau coma, sa fie eutanasiat, sau nu.
Chinul este mare, imi dau seama, dar cine suntem noi sa luam vieti (chiar si de la animale)? Si daca se intampla si minuni si pot fi slavati totusi? Stim noi ce plan are Dumnezeu cu fiecare din noi?

In final: totul a fost creat de Dumnezeu, si animale si plante. Si sufletul lor se intoarce la EL.
Reply With Quote