View Single Post
  #8  
Vechi 27.11.2010, 15:04:54
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de COSMINA Vezi mesajul
Intrebare:Daca unul din cupluri nu s-ar casatori religios si celalat da,tot se considera pacat?
Bis Catolica face o greseala cumnatii sunt considerati frati prin alianta si nu e permisa casatoria iar cei ce nu sunt casatoriti religios traiesc in desfranare .Mai mult si in cazul cumnatilor daca traiesc impreuna e considerat incest .Intreaba un parinte si iti va spune acelasi lucru chiar si mai mult te va face sa constientizezi anumite lucruri daca vrei .Chiar daca Dumnezeu e unul el a impus reguli privind gradele de rudenie ,iar cei ce se casatoresc familiile lor se inrudesc uni cu altii .Incepand din V Testament si in Noul la fel s-au reglementat anumite lucruri.Oricum daca esti in situatia asta tu sau oricine altcineva nu eun lucru bun,insa va tebui sa alegi ce sa faci pe viitor dar nu uita ca Dumnezeu e bun iubitor dar e si drep judecator .Din cate persoane am cunoscut ca nu au tinut seama de gradele de rudenie fie de sange fie prin alianta (casatorie ) nici unul nu au ajuns bine ,multi au nascut copii cu malformatii ....mai bine sa nu sti.Oricum intreaba un parinte bun si cu suflet care sa stea sa iti explice in amanunt ce si cum si nu sa te judece Eu stiu ce am invatat cred in aceste lucruri si stiu in sufletul meu ca nu e bine insa nu iti pot baga in suflet ceea ce tu inca poate nu vrei sa accepti
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote