View Single Post
  #18  
Vechi 10.01.2013, 18:14:14
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru gandul tau bun. (nu e nevoie sa folosesti pluralul de politete, avem varste apropiate)

Intr-adevar ceea ce mi-ai zis tu acuma, am citit mai demult la parintele Porfirie, dar stii cum e: uneori avem nevoie sa ni se spuna de mai multe ori pana intelegem :)...
...spunea deci parintele ca pentru ca Dumnezeu sa ne daruiasca autentica rugaciune (vorbirea cu el, contemplarea lui...), e nevoie sa gaseasca in noi anumite temeiuri: smerenie si dragoste...
...iar smerenia si dragostea (diferite masuri ale lor) le primim pazind poruncile si lepadandu-ne de patimi...
...in ceea ce priveste pazirea poruncilor, faza e, ca tot prin rugaciune le pazesti din cate am citit eu: adica vine unul si te injura din senin si tie vine sa ii spargi capul dar spui in gand „Doamne vindeca-ma de lipsa mea de iubire” sau altceva si Dumnezeu te ajuta; despre lepadarea de patimi zice cuviosul ca nu trebuie sa le bagam in seama ci sa le dispretuim si sa ne daruim cu bucurie(am ingrosat fiindca el insista enorm pe treaba asta) citirii imnelor, scrierilor parintilor, Scripturii...desigur cand vine vorba de dobandirea smereniei toti parintii, inclusiv el, accentueaza cel mai mult pe a intra in taina ascultarii...

apropos de rugaciune, in caz ca nu o stii deja, cred ca iti va placea asta: http://www.youtube.com/watch?v=meDQRx4LHas
Multumesc pt informatii...am citit paginile atasate..imi place ce scrie in ele; din ce carte sunt? ceva de parintii de la Optina?

Nu am vazut video-ul pana acum, o sa incerc sa-l urmaresc acasa; multz. pt recomandare.
Reply With Quote