View Single Post
  #28  
Vechi 28.09.2013, 00:11:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Si eu cred ca nasterea unui copil si abandonarea lui este mai acceptabila decat uciderea lui in pantece. chiar daca parasit de mama biolgica, copilul are dreptul la viata. Si cu un copil viu, Domnul poate face planuri mari.

Intunecarea mintii apare la multi oameni, doar ca la majoritatea e un fenomen de scurta durata. Dar atunci cand i se intuneca omului mintea se panicheaza si comite fapte nepotrivite, asta nu inseamna ca automat omul acela e condamnat la iad. Domnul asteapta intoarcerea fiecaruia. Nici odata nu stii ce presiuni/caderi/ depresii au stat in spatele mamei cand a abandonat un copil.
Dar repet un copil abandonat este o alegerea mult mai buna decat unul avortat.
Desi firesc e nici sa nu se puna problema abandonului,locul fiecarui copil e acolo, langa mamica lui.
"Desi firesc e nici sa nu se puna problema abandonului,locul fiecarui copil e acolo, langa mamica lui"
Sunt întru totul de acord cu dvs.
În privința gravității celor două păcate (avort și abandon), îmi amintesc un pasaj foarte interesant dintr-o carte a lui C. S. Lewis, "Creștinismul redus la esențe", în care erau discutate, pare-mi-se, păcatele totalitarismului și individualismului (nu sunt sigură că-mi amintesc corect).
Ei, autorul avea o poziție care mi s-a părut interesantă și convingătoare. În concepția sa, încercarea de a ierarhiza păcatele grave este o ispită: aceea de a scuza (sau chiar de a alege, după caz) un păcat, cu gândul că, în comparație cu alte păcate, acela ar fi mai puțin grav.
Altfel spus, diavolul, cel mai iscusit manipulator al omenirii, încearcă să ne creeze iluzia libertății, oferindu-ne două (sau chiar mai multe) alternative, dar ambele (sau toate) imorale și anesteziindu-ne conștiința cu ideea că, alegând una dintre posibilități, ne situăm într-o poziție etică acceptabilă, de vreme ce am evitat celălalt păcat, care era mai grav.
De exemplu, el, adversarul, i-ar putea sugera unei tinere aflate în stare de depresie, teamă etc că are doar două alternative: avortul sau abandonarea copilului. După aceea, i-ar putea zugrăvi păcatul avortului în culori atât de întunecate (pentru că o minciună devine cu atât mai verosimilă, cu cât este combinată mai mult cu adevărul), încât cea de-a doua alternativă să pară chiar corectă din punct de vedere moral (copilului i s-a respectat dreptul la viață).
Și astfel, ea ar ajunge să-și ducă bebelușul la orfelinat, în loc să caute o soluție (oricare ar fi aceea) de a-l ține lângă ea.
Sigur că avortul este un păcat cumplit de grav (strigător la Cer, de vreme ce este ucidere), chiar mai grav decât abandonarea copilului, dar... cred că, exceptând anumite situații extreme (cazuri în care mama ar fi, efectiv, obligată să-și abandoneze copilul, ar fi bătută, alungată de acasă etc), sunt, până la urmă, păcate de o gravitate revoltătoare. Și cred că o persoană aflată într-o astfel de situație, nu ar trebui să-și pună problema în acești termeni (repet, în cazul în care nu ar acționa din constrângere...).
Altfel, ar fi ca și cum un violator ar începe să mediteze: "ce păcat o fi mai grav, crima, sau violul? Crima, desigur. Atunci, doar o violez și o las în viață; iată, sunt o persoană parțial morală, așa, pe jumătate". :)
Nu știu, poate că mă înșel...
Are sens ceea ce spun?
Doamne ajută!
P. S. Și dacă există un moment de întunecare a minții sau de depresie, acela poate trece și, recăpătându-și în totalitate discernământul, mama își poate aduce copilul acasă, vărsând lacrimi de pocăință pentru clipa de rătăcire în care a căzut inițial...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote